Różowe jezioro Torrevieja – jak dojechać do Laguna Rosa?

Różowe jezioro Torrevieja – jak dojechać do Laguna Rosa?

Laguna Rosa, czyli Różowe Jezioro, to zdecydowanie jedna z najciekawszych atrakcji jakie oferuje Hiszpania. Słynne słone laguny, gdzie znajduje się m.in. różowe jezioro zachwycają w Torrevieja – niewielkiej miejscowości nieopodal Alicante na wybrzeżu Costa Blanca. Jak dojechać do Laguna Rosa i Salada de Torrevieja najszybciej, najtaniej i najwygodniej? I dlaczego właściwie to jezioro jest różowe i skąd tam tyle soli?

Torrevieja – różowe jezioro w Hiszpanii zachwyca

Słynne różowe jezioro Laguna Rosa jest jedynym różowym jeziorem w Europie. Poza niezwykłym odcieniem różu jezioro jest bardzo, bardzo słone… Podziwiając kolory nie sposób nie zauważyć zewsząd osiadającej się soli – na kamieniach, na roślinach, na wszystkim… Sam różowy kolor wody najwyraźniej widoczny jest w godzinach popołudniowych oraz w okresie letnim. Zimą jedynie przy brzegu można zauważyć lekko różowawy odcień, co ma związek z padającymi promieniami słońca oraz aktywnością glonów.

Turyści udający się do Torrevieja zwykle liczą na podziwianie dzikich flamingów, których nie sposób znaleźć w takiej liczebności w żadnym innym miejscu w Europie. Najwięcej jest ich jednak w okresie letnim.
Swoją niezwykłą barwę Laguna Rosa zawdzięcza unikalnej mikroflorze – to glony są powodem różowego koloru jeziora, a intensywność barwy może się zmieniać w zależności od tego, czy trafimy na okres ich wylęgu. Jezioro, ze względu na wysokie zasolenie zamieszkują m.in.:

Dunaliella salina – są to mikro algi, które aby przetrwać w słonych warunkach zawierają duże ilości beta-karotenu chroniącego je przed słońcem oraz glicerolu zapewniającego ochronę przed ciśnieniem osmotycznym. Właściwości takie znajdują zastosowanie m.in. w kosmetyce, a sama kąpiel w środowisku tych organizmów zapewnia genialne nawilżenie i wygładzenie skóry.

Dunaliella salina
Steve Jurvetson -https://www.flickr.com/photos/jurvetson/3615250709/in/photostream/

Artemia salina – są to skorupiaki osiągające 1-2 cm długości, które żywią się glonami. Same skorupiaki są głównym pokarmem flamingów i pośrednio wpływają na ich różowe zabarwienia. Ten rodzaj skorupiaka jest także powszechnie stosowanym pokarmem dla ryb w akwariach.

Artemia salina
Xavier – https://www.flickr.com/photos/xavipat/4451152486

Laguna Salada de Torrevieja – słone laguny – lokalizacja

De Imagen reproducida bajo licencia GFDL con la autorización de la Consellería de Territori i Habitatge de la Comunitat Valenciana – http://orto.cth.gva.es, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1863208

Torrevieja otoczona jest przez dwie laguny: Laguna Salada de la Mata oraz Laguna Salada de Torrevieja. W pięknym Torrevieja, w Parku Natury Parque Natural de Las Lagunas de La Mata y Torrevieja zlokalizowane są dwa jeziora:

  • Zielone – La Laguna de la Mata
  • Różowe La Laguna de Torrevieja

Są to największe słone jeziora w Europie.

Hiszpania jest jednym z zaledwie kilku miejsc na świecie, gdzie można podziwiać fenomen natury. Jeziora Las Salinas de Torrevieja zachwycają widokiem, niezwykłą barwą tafli wody, stopniem zasolenia oraz pożytecznością – sól wydobywana z różowego jeziora uznawana jest za jedną z najlepszych i najbardziej pożądanych surowców na świecie. Duże zasoby soli znajdują zastosowanie w przemyśle. Na brzegu różowego jeziora możemy zaobserwować ogromne, kilkunastometrowe kopce białej, wydobytej soli. Soli jest tak dużo, że można ją zbierać ręcznie z dna jeziora.

Ponadto, Park słynie z różnorodności gatunków ptaków – poza różowymi flamingami żyje tam jeszcze 250 innych gatunków.

Dlaczego dojazd do Laguna Rosa nie jest oznaczony?

Różowe jezioro (Calle Sol, Torrevieja) znajduje się 4,8 km od dworca autobusowego w Torrevieja. Samochodem z miasta dotrzemy tam w 5-8 minut. Pieszo do Laguna Rosa zajdziemy w ok. pół godziny.
Dojazd do różowego jeziora nie jest jednak prosty. Jest to Park Natury, dlatego jezioro otacza ogrodzenie (siatka), które ma zapewniać jak największy stopień naturalności i ograniczać ingerencje turystów. Jeśli dojeżdżamy samochodem, trzeba zostawić go nieco dalej i resztę trasy przebyć pieszo. Dojazd do Laguna Rosa nie jest oznaczony ze względu na rezerwat przyrody.

Różowe jezioro znajduje się nad samym brzegiem morza – połączenie lokalizacji oraz specyficzna flora jeziora sprawia, że stopień zasolenia jest bardzo wysoki. Pływając w jeziorze woda unosi ciało – możemy dryfować na jeziorze praktycznie bez ryzyka utonięcia, ponieważ gęstość słonej wody wypycha ciało na powierzchnię.
Turyści korzystają z kąpieli w jeziorze oraz darmowego spa w postaci maseczki błotnej o wysokich wartościach odżywczych, jednak tak naprawdę nie jest to legalne – kąpiel w różowym jeziorze Laguna Rosa jest zakazana, o czym informują oznaczenia na brzegu.

Jak dojechać do Laguna Rosa z Alicante

Jak dojechać do Laguna Rosa z Polski? Gdzie jest najbliższe lotnisko? W samym Torrevieja słynącym z bajecznych widoków nie ma lotniska, ale znajduje się ono niewiele dalej, w Alicante. Lotnisko El Altet w Alicante zlokalizowane jest ok. 40 km od Torrevieja i stanowi połączenie z miastami w Polsce. Można tam Polecieć bezpośrednio z Krakowa i z Poznania. Jak dojechać z lotniska Alicante do Torrevieja opisaliśmy w oddzielnym artykule.

Laguna Rosa to rezerwat przyrody, dlatego chociaż dostęp do niego jest całkowicie bezpłatny, istnieją pewne ograniczenia. Różowe jezioro nie jest traktowane jako typowa atrakcja i nikt nie zachęca do jego odwiedzenia. Przeciwnie, miejsce wydobycia soli chronione jest przez ogrodzenie i jedynie w kilku miejscach można przedostać się legalnie.

Wejście do różowego jeziora Laguna Rosa

Jest zaledwie kilka przejść, które pozwalają na dojazd do Laguna Rosa:
• Najwygodniej jest dojechać do różowego jeziora z miejscowości El Chaparral, z drogi nr CV-905, która prowadzi z dworca autobusowego w Torrevieja i biegnie wzdłuż obu jezior – zielonego i różowego. W trakcie podróży można zauważyć różnicę w barwach jezior – z jednej strony odcienie różu, po przeciwnej turkus. Tuż przed Torrevieja możemy zostawić samochód przy drodze asfaltowej i przejść ok. 100 metrów do jeziora. Na długości 300 metrów drogi znajdują się dwa wejścia prowadzące do jeziora. W tych miejscach można legalnie wejść na obszar jeziora.

 

• Najbardziej zalecane jest wejście do różowego jeziora w pobliżu dzielnicy Torreta III, która znajduje się ok. 10 minut drogi samochodem od centrum Torrevieja.

• Miłośnicy spacerów mogą dojść do różowego jeziora trasą pieszą z Parque Natural De La Mata – ok. 8 km. Najdalej od Torrevieja, ale ta atrakcja jest równie warta uwagi.

• Do jeziora można dotrzeć również ze skrzyżowania Calle Sol i Calle las Abubillas. Niektórzy zostawiają samochód na parkingu Calle de las Lavenderas, a pozostałe kilka minut idą pieszo.

 

Więcej informacji:

 

 

 

img

Villlamar

Powiązane posty

Ogień i święto św. Jana w Walencji – Hiszpania

W okolicach 24 czerwca mieszkańcy Alicante obchodzą jedno z najważniejszych świąt , jakimi są...

Kontynuuj czytanie
przez Villlamar

Święto Świętego Jerzego w Katalonii, legenda i świętowanie

Święto Sant Jordi, patrona Katalonii obchodzi się dnia 23 kwietnia, co prawda jest to dzień...

Kontynuuj czytanie
przez Villlamar

10 najpiękniejszych plaż w Hiszpanii

Z czego słynie Hiszpania? Lista odpowiedzi na to pytanie jest długa, ale na jednym z pierwszych...

Kontynuuj czytanie
przez Villlamar

Dołącz do dyskusji