Rowerem po Hiszpanii: 5 najciekawszych tras “Vias Verdes”

Rowerem po Hiszpanii: 5 najciekawszych tras “Vias Verdes”
[kkstarratings]

Czy da się zwiedzić Hiszpanię na rowerze? Jak najbardziej! Co więcej, dzięki systemowi tras Vias Verdes, czyli Zielonych Szlaków, Hiszpania to jedno z najlepszych miejsc dla rowerzystów w całej Europie. Po hiszpańskiej wojnie domowej pozostały tysiące kilometrów starych, nieprzydatnych i w większości nieukończonych linii kolejowych.

Powstały one na początku XX wieku, a ich celem miało być połączenie ze sobą nie tylko wszystkich miast, ale nawet wiosek. Kilkadziesiąt lat później, w 1993 roku, zaczęto te opuszczone i niszczejące linie przekształcać w sieć tras rowerowych i spacerowych w ramach programu Vias Verdes. Pomysł był zainspirowany amerykańską i brytyjską inicjatywą Greenways. Istniejąca infrastruktura kolejowa ułatwiła rozwój turystyki przyjaznej dla środowiska. Program odniósł sukces – Vias Verdes każdego roku przyciągają miliony turystów z całego świata.

Trasy są wolne od ruchu drogowego, najczęściej asfaltowe i pozbawione wzniesień, a dodatkowo ich otoczenie stanowią piękne hiszpańskie krajobrazy. Dzięki temu poruszanie się tymi szlakami jest przyjemne i bezpieczne dla całej rodziny, także dla małych dzieci.

Chociaż Vias Verdes można pokonywać nie tylko na rowerze, ale także pieszo lub przy użyciu innych pojazdów niemechanicznych (np. na rolkach albo na hulajnodze), a nawet konno, to właśnie jazda rowerem pozwala na stosunkowo szybkie zwiedzenie jak największego obszaru Hiszpanii. Można w ten sposób poznać całkiem inne oblicze tego kraju – nie piaszczyste plaże pełne turystów, a malownicze pola, lasy, winnice i miasteczka.

Warto pamiętać, że jazda rowerem w Hiszpanii powinna odbywać się poza sezonem letnim. Lipiec i sierpień to świetne miesiące, gdy celem podróży jest relaks na wybrzeżu, ale są zdecydowanie zbyt gorące, gdy w grę wchodzi wysiłek fizyczny. Wyjątkiem są tu jedynie wysokie góry Sierra Nevada i Pireneje. We wszystkich innych rejonach Hiszpanii wycieczki rowerowe najlepiej planować w okresie od marca do maja.

“Hiszpania posiada ponad 100 tras Vias Verdes

Nie wiesz, którą z nich wybrać? Przedstawiamy 5 najciekawszych propozycji. Każdy szlak jest jedyny w swoim rodzaju i ma do zaoferowania inne niezapomniane wrażenia.

 

  1. Via Verde de la Sierra

 

via verde de la sierra

W południowej Hiszpanii leży malownicza trasa rowerowa Via Verde de la Sierra, która w 2009 otrzymała tytuł najlepszego Zielonego Szlaku w Europie. Wiedzie ona przez prowincje Kadyks i Sewilla w Andaluzji od wioski Olvera do Puerto Serrano, przecinając po drodze góry.

Podczas jazdy na rowerze tym zjawiskowym szlakiem wśród wiejskich krajobrazów Andaluzji można podziwiać doliny, rzeki, łąki i pola, a także wiadukty, mosty i tunele. Mijane widoki nigdy nie stają się monotonne. Jeden z tuneli, przez które przejeżdżamy – del Castillo – ma ponad 900 m. Z kolei długość najdłuższego wiaduktu, Viaducto de Coripe, to 237 m. Olvera, Coripe i Puerto Serrano – dawne stacje kolejowe – służą jako hotele i restauracje, w których można wypocząć podczas tej wyprawy rowerowej przez Hiszpanię.

Na trasie Via Verde de la Sierra mijamy też rezerwat Penon de Zaframagon, w którym żyje wiele wspaniałych gatunków ptaków, m.in. żołny, puchacze, sępy, sokoły, czaple siwe i zimorodki. Leżąca w pobliżu stacja kolejowa Zaframagon jest obecnie punktem obserwacyjnym, z którego można podziwiać te zwierzęta. Przejeżdżamy też obok pomnika przyrody Chaparro de la Vega – kilkusetletniego dębu, którego wysokość to 13 m, a średnica rozłożystej korony przekracza 28 m.

Via_Verde_de_la_Sierra

Szlak świetnie nadaje się dla rodzin z dziećmi. Na początku wycieczki można wypożyczyć nie tylko rowery dla dorosłych (w tym tandemy), ale także rowerki trzykołowe, foteliki dla dzieci i wózki. Należy pamiętać, że teren jest nieco nachylony. Ma to znaczenie podczas drogi powrotnej, jeśli początkiem i końcem wyprawy rowerowej jest Olvera. Nachylenie jest niewielkie, ponieważ wcześniej trasa ta (tak jak wszystkie Vias Verdes) była przeznaczona dla pociągów, ale długa jazda pod górkę może okazać się męcząca, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci. Warto też zabrać ze sobą latarki, chociaż większość z 30 tuneli na trasie Via Verde de la Sierra jest oświetlona.

 

  1. Via Verde de la Terra Alta

via verde terra alta

Via Verde de la Terra Alta to jeden z kilku Zielonych Szlaków w Katalonii. Zdecydowanie warto uwzględnić tę trasę podczas tworzenia własnej mapy rowerowej Hiszpanii. W miejscowości Arnes-Lledo łączy się ona z Via Verde del Val del Zafan, natomiast na drugim końcu, w Pinell de Brai, znajduje się połączenie z Via Verde del Baix Ebre. Szlak jest łatwy do pokonania dla każdego turysty, nawet dla rodzin z małymi dziećmi. Posiada tylko małe wzniesienia i jest wyasfaltowany prawie w całości. Jego długość to 23 km. Oczywiście na początku trasy bez problemu można wypożyczyć rowery.

mapa-via-verde-terra-altaPo drodze mijamy malownicze górskie krajobrazy Sierra de Pandols i Els Ports, a także migdałowce i gaje oliwne. Z kolei napotkane na trasie winnice to nie tylko wspaniałe widoki i pięknie zaprojektowane budynki – miłośnicy wina mogą się tam też zaopatrzyć w ten trunek. Oprócz podziwiania piękna okolicy, na trasie przejeżdżamy także przez 5 wiaduktów i wiele tuneli, które same w sobie są interesujące i tworzą specyficzny klimat naszej wycieczki rowerowej przez Hiszpanię.

tras via verde terra alta rower

Pośród wielu klimatycznych miasteczek, przez które przebiega Via Verde de la Terra Alta, warto szczególnie zwrócić uwagę na wioskę Horta de Sant Joan. Ta położona na wzgórzu miejscowość zasłynęła przede wszystkim dzięki Pablo Picasso, który w młodości spędzał tam czas i stworzył wiele obrazów i rysunków. Jednym z nich jest “Fabryka w Horta de Ebro” (tak właśnie nazywał on Horta de Sant Joan). Istnieje tam również Centrum Picassa, gdzie można nie tylko dowiedzieć się wiele o pobytach słynnego malarza w tym miejscu i o tym, jak wpłynęło ono na jego kreatywność, ale także obejrzeć wystawy dotyczące jego twórczości.

  1. Via Verde de Sierra Nevada

via-verde-Sierra-Nevada

Via Verde de Sierra Nevada w Andaluzji, w porównaniu z innymi hiszpańskimi Zielonym Szlakami, jest stosunkowo krótka – jej długość to tylko 6 km, z czego dla rowerzystów przeznaczone są tylko 3 km. Warto jednak pamiętać o tej jedynej w swoim rodzaju trasie, gdy wybieramy się na wycieczkę rowerową po Hiszpanii. To jedno z miejsc, w którym podczas jazdy można podziwiać wspaniały krajobraz wysokich gór.

Szlak przebiega tuż obok słynnego Parku Narodowego Sierra Nevada, niedaleko wybrzeża rzeki Genil. Początek trasy rowerowej to piękna górska wioska Guejar-Sierra, natomiast kończy się ona w Barranco de San Juan. Zbiorniki wodne na rzece nie tylko wspaniale wyglądają, ale także często nadają się do pływania. Taki relaks w wodzie to świetna forma wypoczynku, dlatego na wyprawę rowerową warto w tym przypadku zabrać ze sobą także strój kąpielowy.

Niektóre ze zbiorników mają też za sobą interesującą historię. W Embalse de Canales zatopiona jest część dawnej trasy kolejowej. Do dziś można podziwiać jej fragmenty, patrząc na nie z opuszczonej stacji hydroelektrycznej – tory, tunele i mosty znajdują się zarówno nad wodą, jak i pod jej powierzchnią. Interesującą ciekawostką jest także naturalna jaskinia przecinająca górę – Cueva del Diablo. Przejeżdżał przez nią pociąg, dzięki czemu nie trzeba było tworzyć tunelu od zera. Obecnie jaskinia została zamurowana, więc można ją zobaczyć jedynie na zdjęciach.

Warto zatrzymać się na stacjach Maitena i El Charon – obecnie znajdują się w nich restauracje, które oferują miły wypoczynek podczas wycieczki rowerowej. Przebywając w Maitenie, można też wykąpać się w rzece i posiedzieć w cieniu na tarasie. Natomiast jadąc rowerem pomiędzy stacjami, mijamy m.in. most z lat czterdziestych XX wieku.

 

  1. Via Verde de la Sierra Norte de Sevilla

via verde norte sevilla

Via Verde de la Sierra Norte de Sevilla to niezwykle malownicza trasa, który rozpoczyna się od stacji Cazalla-Constantina, a kończy się w wiosce Cerro del Hierro. Sam Zielony Szlak ma długość 15 km, ale dodatkowe 4 km przejażdżki rowerowej to wiejska droga łącząca go z dworcem. Na tym odcinku można podziwiać rozległe pastwiska oraz tradycyjne hiszpańskie chaty.

Po dotarciu do właściwej Via Verde de la Sierra Norte de Sevilla rozpoczynamy wyprawę przez zachwycający krajobraz pełen zieleni. Jego naturalne piękno może być zaskakujące, gdyż teren, przez który prowadzi szlak, to w dużej części okolice kopalni. Mijamy po drodze wiele zbiorników wodnych, które powstały po to, by utworzyć dawną trasę kolejową i umożliwić przejazd pociągów. Niektóre miejsca, w których kiedyś zbierała się woda, dziś porastają rośliny.

Mapa-via verde Sierra-Norte

Na trasie rowerowej napotkamy też imponujący wodospad Cascadas del Huesna, który służył mieszkańcom tych terenów do produkcji prądu elektrycznego. Pozostałości dawnej infrastruktury kolejowej i górniczej to m.in. długie, widowiskowe tunele wykute w skałach. W miasteczku San Nicolas del Puerto możemy z kolei podziwiać zabytek, który widział jeszcze dawniejsze wieki – most z czasów rzymskich. Natomiast na mecie wyprawy rowerowej, w Cerro del Hierro, znajdziemy historyczne kamieniołomy, szyby i inne fragmenty nieistniejących już kopalni. Podczas tej przejażdżki zobaczymy także okolice rezerwatu biosfery Sierra Norte de Sevilla z pięknymi lasami rosnącymi nad rzeką.

Spora część tej Via Verde nie jest pokryta asfaltem, ale inne nawierzchnie dróg, takie jak żwir, są również idealne dla rowerów. Wygodna jazda i bajkowa sceneria sprawiają, że ta wycieczka rowerowa po Hiszpanii na długo pozostanie w pamięci.

 

  1. Via Verde del Cidacos

via verde del cidacos

Via Verde del Cidacos w prowincji La Rioja na północy Hiszpanii to trasa rowerowa o długości 34 km biegnąca od miasta Calahorra aż do niewielkiej wioski Arnedillo. Tak jak wszystkie Vias Verdes, szlak powstał na miejscu dawnej linii kolejowej, która istniała od lat czterdziestych do lat sześćdziesiątych XX wieku. Zbaczając nieco z drogi, można zmienić trasę przejazdu na inny Zielony Szlak – krótszą Via Verde de Prejano, która ma tylko 6 km.

Nawierzchnia drogi jest zmienna – czasem twarda i gładka, innym razem przechodzi w piasek lub trawę. Podczas wyprawy rowerowej rzuca się w oczy przede wszystkim dolina rzeki Cidacos, a także czerwonawe skały, pośród których żyją sępy. Po drodze mijamy miejscowość Autol, w której znajdują się słynne monolity z piaskowca – El Picuezo i La Picueza. Na trasie przejeżdżamy też przez 2 tunele oraz 2 mosty, w tym tunel Gollizo o długości 575 m.

W małej wiosce Arnedillo na końcu Via Verde del Cidacos znajdują się ruiny zamku, kościół z XVI wieku i wąskie, klimatyczne uliczki. Jednak największą atrakcją tej miejscowości, która przyciąga turystów przemierzających Hiszpanię na rowerze, są gorące źródła. Zimne wody rzeki kontrastują z ciepłym wodospadem i basenami, które znajdują się niedaleko niej. To “źródła biednych”, nazwane tak przez mieszkańców, o temperaturze 42 °C. “Źródła bogatych” mają 52 °C i należą do domu zdrojowego. Relaks w ciepłej wodzie to idealne zwieńczenie pełnej atrakcji wycieczki rowerowej.

Czy zwiedzanie Hiszpanii na rowerze jest już w twoich tegorocznych planach? Który ze szlaków najbardziej przypadł ci do gustu? Warto pamiętać, że ta lista to tylko niewielka część bogactwa tras Vias Verdes. Mapa rowerowa Hiszpanii jest niezwykle różnorodna i interesująca, więc każdy turysta na pewno znajdzie tam dokładnie to, czego szuka. Udanej podróży!

Jeśli chciałbyś zapoznać się z szeroką ofertą nieruchomości z Hiszpanii to jest właściwe miejsce.

Mieszkania i domy na południu Hiszpanii to wspaniałe rozwiązanie na spędzenie miło czasu na rowerze….

img

Villamar

Powiązane posty

Przewodnik po Costa Blanca

Costa Blanca to region w Hiszpanii, obejmujący fragment wybrzeża Morza Śródziemnego o...

Kontynuuj czytanie
od Villamar

Zagraniczni właściciele nieruchomości w Hiszpanii – Gdzie kupują? Skąd pochodzą?

W 2017 roku zagraniczni kupcy nabyli 55.512 hiszpańskich nieruchomości, co stanowi 13,7%...

Kontynuuj czytanie
od Villamar

10 miast, które warto zwiedzić w Hiszpanii

Hiszpania zachwyca pięknem i różnorodnością krajobrazu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie...

Kontynuuj czytanie
od Villamar

Dodaj komentarz