Poznaj wszystkie 15 parków narodowych w Hiszpanii

Poznaj wszystkie 15 parków narodowych w Hiszpanii
[kkstarratings]

Hiszpania to nie tylko historyczne zabytki i słoneczne plaże pełne turystów. To również unikatowa roślinność, dzikie zwierzęta i piękne, naturalne krajobrazy. Wysokie góry, lasy iglaste i liściaste, mokradła, czy też interesujące gatunki fauny i flory można podziwiać w 15 hiszpańskich parkach narodowych.

Spośród nich 10 znajduje się na Półwyspie Iberyjskim, 4 na Wyspach Kanaryjskich, a 1 na Balearach. Każdy jest jedyny w swoim rodzaju i oferuje niezapomniane wrażenia estetyczne. Podczas planowania wakacji w Hiszpanii zdecydowanie warto wziąć pod uwagę parki narodowe.

 1. Aiguestortes

 

Parki narodowe w Hiszpanii

Aiguestortes i Estany de Sant Maurici jest jedynym parkiem narodowym, który leży w Katalonii. Swoim zasięgiem obejmuje on część Pirenejów, a zatem stanowi prawdziwy raj dla miłośników majestatycznych górskich krajobrazów i pieszych wędrówek. Trasy o różnym stopniu trudności pozwalają turystom cieszyć się relaksującą przechadzką pośród cudów przyrody niezależnie od wieku i stanu zdrowia.

Oczywiście Aiguestortes to nie tylko zbocza górskie. To również gęste lasy, krystalicznie czyste jeziora oraz zjawiskowe wodospady, takie jak Cascada de Gerber. Oprócz podziwiania krajobrazów w parku narodowym Aiguestortes można też spotkać wspaniałe dzikie zwierzęta. Należą do nich kozice, świstaki, sarny, orły, głuszce i bażanty. Wśród roślinności uwagę przyciąga przede wszystkim piękna kosodrzewina, a także jesiony, dęby i buki.

 

 1. Doñana

Doñana-narodowy-park-w-hiszpanii

Park Narodowy Doñana w Hiszpanii to rezerwat biosfery położony na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Teren parku jest bardzo płaski, a dużą jego część zajmuje system mokradeł. To właśnie tam, a także na wydmach i w lasach, schronienie znalazło aż 360 gatunków ptaków.

Pomimo liczebnej przewagi ptaków, symbolem parku Doñana stał się ryś iberyjski – gatunek chroniony, który jest zagrożony wyginięciem. Inne zwierzęta, które można tam spotkać to m.in. jelenie, daniele i mangusty. Flora to przede wszystkim lasy sosnowe, ale nie brakuje też innych roślin, takich jak róże i jałowce.

Park Donana można zwiedzać m.in. konno. Taka niecodzienna wycieczka przypomina safari i daje możliwość przeżycia niezapomnianej przygody.

 

 1. Picos de Europa

Picos de Europa to najstarszy park narodowy w Hiszpanii i jeden najstarszych na całym świecie – jego data powstania to 22. lipca 1918. Obejmuje on swoim zasięgiem trzy masywy Kordyliery Kantabryjskiej – Macizo de Andara, Macizo de los Urriellles i Macizo de Cornion. Krajobraz parku składa się przede wszystkim ze skalistych gór, atlantyckich lasów bukowych oraz pastwisk. Najsłynniejszym szczytem jest Naranjo de Bulnes, chociaż nie jest on najwyższy – ten tytuł należy do Torrecerredo.

picos de europa narodowy-park-w-hiszpanii

Miłośnicy wspinaczki i wędrówek po górach poczują się w Picos de Europa jak w domu. Inne atrakcje to oczywiście podziwianie flory i fauny: storczyków, skalnic, orłów, kozic, wilków iberyjskich i wielu innych gatunków.

 

 1. Sierra Nevada

Sierra nevada nadorowy parkW Parku Narodowym Sierra Nevada znajdują się najwyższe szczyty na całym Półwyspie Iberyjskim – Mulhacen i Veleta. Ten typowo górski krajobraz śródziemnomorski zachwyci wszystkich, którzy kochają wspinaczkę, długie piesze wędrówki oraz jazdę na nartach. Zbocza są bardzo zróżnicowane – zarówno łagodne, jak i bardzo strome i urwiste.

Ponieważ Sierra Nevada leży na samym południu Europy, z daleka od innych wysokich pasm górskich, żyje tam ponad 60 gatunków endemicznych, czyli takich, które nie występują nigdzie indziej na świecie. Roślinność to przede wszystkim tundra górska i lasy dębowe. Do najważniejszych zwierząt należy koziorożec pirenejski. Oprócz tego w parku Sierra Nevada spotkać można m.in. borsuki, dziki i orły.

 

 1. Teide

parku narodowego teidePark Narodowy Teide na Teneryfie jest skupiony wokół aktywnego wulkanu, którego nazwa również brzmi Teide. Wysokość 3718 m n.p.m. oznacza, że jest on najwyższym szczytem nie tylko w Hiszpanii, ale także na jakiejkolwiek wyspie na Oceanie Atlantyckim.

Niezwykły krajobraz parku tworzą przede wszystkim kratery i zastygła lawa. Liczne szlaki turystyczne pozwalają na podziwianie widoków podczas pieszych wędrówek. Natomiast aby dostać się na taras widokowy La Rambleta, wystarczy skorzystać z kolejki.

Wulkan zapewnia żyzną glebę, dzięki której roślinność w Parku Narodowym Teide jest niezwykle bogata. Można tam zobaczyć m.in. sosny kanaryjskie, a także wiele gatunków bajecznie kolorowych kwiatów. Fauna to głównie bezkręgowce – owady i pająki – ale żyją tam też inne zwierzęta, w tym gatunki endemiczne.

 

 1. Ordesa y Monte Perdido

park narodowy ordesa y monte perdidoPark Narodowy Ordesa y Monte Perdido leży w zjawiskowych Pirenejach Centralnych i obejmuje polodowcową Dolinę Ordesy. Jest on drugim najstarszym parkiem narodowym w Hiszpanii – powstał również w 1918 roku.

Jego krajobraz to nie tylko góry (przede wszystkim masyw Tres Sorores, czyli Trzy Siostry, z którymi wiąże się stara legenda), ale również doliny, wąwozy i płaskowyże. Można je podziwiać podczas wspinaczek i wędrówek, które są ogromną atrakcją dla turystów odwiedzających park. Szlaki mają różny stopień trudności i są podzielone na strefy: Sector Ordesa, Sector Pineta, Sector Anisclo i Sector Escuain.

W Ordesa y Monte Perdido rosną głównie buki, modrzewie, sosny i świerki. Spośród zwierząt najłatwiej zaobserwować ptaki drapieżne – orły i sępy – oraz kozice.

 

 1. Garajonay

park narodowy garajonayPark Narodowy Garajonay w Hiszpanii zajmuje ponad 10% powierzchni wyspy La Gomera położonej w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jego nazwa pochodzi od wzgórza Garajonay, którego szczyt jest najwyższym punktem na tej wyspie.

Park składa się w 90% z lasów wawrzynowych i właśnie z tego rodzaju roślinności słynie na cały świat. W trzeciorzędzie pokrywały one prawie całą Europę, ale obecnie Wyspy Kanaryjskie to jedno z nielicznych miejsc ich występowania. Oprócz lasów wawrzynowych w parku rośną także sosny kanaryjskie.

Gołąb laurowy i gołąb kanaryjski, a także 150 gatunków bezkręgowców należą do endemitów, czyli zwierząt, które żyją wyłącznie na tym obszarze. Oprócz nich w Parku Narodowym Garajonay można spotkać m.in. krogulca, ziębę i rzekotkę śródziemnomorską.

 

 1. Timanfaya

narodowego parku timanfayaJedyny w swoim rodzaju Park Narodowy Timanfaya w Hiszpanii to krajobraz po potężnej erupcji wulkanu sprzed prawie 300 lat. Leży on na wyspie Lanzarote w archipelagu Wysp Kanaryjskich, ale swoim wyglądem przypomina bardziej powierzchnię Marsa lub innej planety, na której nie ma życia. Jego alternatywna nazwa to Montañas del Fuego, czyli Góry Ognia.

Nawet kilka centymetrów pod ziemią kamienie osiągają temperaturę 100 °C, a na głębokości 10 m jest to już 600 °C. W Timanfaya można podziwiać pokazy, w których woda wlana do dołów natychmiast wrze i wybucha na podobieństwo gejzeru. Ciekawostką w parku jest też restauracja El Diablo, w której dania grillowane są przy użyciu ciepła wulkanicznego.

 

 1. Caldera de Taburiente

parku narodowego Caldera_de_Taburiente
De Michael Apel – photo taken by Michael Apel, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3011210

Caldera de Taburiente to park narodowy w Hiszpanii, który obejmuje kalderę wygasłego wulkanu sprzed ponad 2 milionów lat. Cała okolica wygląda jak olbrzymi krater o średnicy 8 km i głębokości 1800 m. Park jest położony na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Żyzne gleby wulkaniczne zapewniają bogactwo flory w Caldera de Taburiente. Dominują tu sosny kanaryjskie i rośliny motylkowe, ale znaleźć można również paprocie i drzewa laurowe. Fauna jest znacznie mniej różnorodna, w przeciwieństwie do większości hiszpańskich parków narodowych. Zwierzęta, które można spotkać w Caldera de Taburiente to przede wszystkim króliki, a także scynki i gekony oraz kilka gatunków ptaków.

 

 1. Park Narodowy Archipelagu Cabrera

narodowy park archipiélago de cabreraWodno-lądowy Park Narodowy Archipelagu Cabrera obejmuje ten archipelag wysp w całości. Jest on częścią Balearów. Składa się z 11 wysp, które są chronione podobnie jak ich fauna i flora, a także fragmenty dna morskiego.

Różnorodność zwierząt żyjących w tym parku jest ogromna. Żyją tu m.in. delfiny, kaszaloty, żółwie morskie oraz ponad 150 gatunków ptaków i 200 gatunków ryb. Wiele z nich to endemity, których nie można spotkać nigdzie indziej na świecie. Roślinność to głównie garig, czyli formacja złożona w większości z krzewów i niewielkich drzew.

Nurkowanie i podziwianie pięknych podwodnych widoków w Parku Narodowym Archipelagu Cabrera jest możliwe po otrzymaniu pozwolenia.

 

 1. Cabañeros

Park Narodowy CabañerosPark Narodowy Cabaneros leży w Kastylii-La Manchy w środkowej Hiszpanii. Płaski teren parku często do złudzenia przypomina afrykańską sawannę, co przyciąga turystów, którzy marzą o wyprawie na safari. Ekosystemy, które można podziwiać w Cabaneros, są jednak znacznie bardziej zróżnicowane. Są wśród nich lasy galeriowe i łęgowe, torfowiska, wrzosowiska, wody płynące oraz skały.

Do flory parku należą brzoza brodawkowata i cis pospolity. Z kolei zwierzęta żyjące w Cabaneros to m.in. zagrożone gatunki, takie jak orzeł cesarski i sęp kasztanowaty, a także popularne wśród turystów jelenie. Unikatowa budowa geologiczna okolicy sprawia też, że obserwując przekroje skał można zobaczyć, co wydarzyło się tam nawet 400 milionów lat temu.

 

 1. Park Narodowy Bagien Daimiel

Park Narodowy Tablas de DaimielPark Narodowy Bagien Daimiel (Tablas de Daimiel) składa się, jak sama nazwa wskazuje, z bagien, mokradeł i torfowisk. Położony jest w rozlewisku rzek Guadiana i Giguela.

To idealne miejsce przede wszystkim dla miłośników ptaków, a także dla osób, które cenią sobie jak najbliższy kontakt z przyrodą. Pomosty umieszczone tuż nad bagnami i podmokłymi łąkami sprawiają, że spacer po tym terenie jest niezapomnianym przeżyciem. Można podczas niego podziwiać m.in. czaple, perkozy, kaczki i bociany czarne, a także lisy, wydry i jaszczurki. Do obserwacji ptaków służą specjalne budki. Najczęściej spotykana flora Parku Narodowego Bagien Daimiel to roślinność wodna – głównie trzciny i sitowie.

 

 1. Park Narodowy Atlantyckich Wysp Galicji

Park Narodowy Atlantyckich Wysp Galicji Park Narodowy Atlantyckich Wysp Galicji (Islas Atlanticas de Galicia) w Hiszpanii obejmuje swoim zasięgiem archipelag Cies oraz wyspy Ons, Salvora i Cortegada. Jest to jedyny park narodowy położony w Galicji.

Krajobrazy pełne niewielkich zatoczek, stromych klifów, ruchomych wydm i bajecznych lagun robią ogromne wrażenie na odwiedzających park turystach. To właśnie z tego powodu okolica ta jest czasem nazywana “hiszpańskimi Karaibami”.

Flora lądowa to przede wszystkim lasy wawrzynowe, natomiast w skład flory wodnej wchodzi ponad 200 różnych gatunków alg morskich. Z kolei fauna Parku Narodowego Atlantyckich Wysp Galicji to głównie zwierzęta wodne, takie jak ukwiały, mięczaki, alki, mewy i kormorany.

 

 1. Monfrague

Park Narodowy Monfrague
De Alonso de Mendoza – CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22335041

Park Narodowy Monfrague w zachodniej Hiszpanii jest skupiony wokół rzek Tag i Tietar oraz otaczających ich dolinę grzbietów górskich. Piękny krajobraz śródziemnomorski oprócz tych malowniczych rzek posiada również jeziora i lasy. Wśród nich znajdują się interesujące szlaki piesze i rowerowe.

Roślinność parku to przede wszystkim gaje oliwne, wiązowce i olsze oraz dehesa – teren agroleśniczy, na którym przewagę stanowią pastwiska i dęby. Miłośnicy ptaków drapieżnych i padlinożernych będą zachwyceni wizytą w Parku Narodowym Monfrague, ponieważ żyje tam ponad 1000 par tych zwierząt, m.in. sępów płowych i sępów kasztanowatych oraz orłów iberyjskich. Do ssaków, które można tam spotkać, należą kuny, jelenie, dziki i mangusty.

 

 1. Sierra de Guadarrama

park narodowy sierra de guadarramaSierra de Guadarrama to najmłodszy park narodowy w Hiszpanii – został założony w 2013 roku. Obejmuje on część pasma górskiego, którego nazwa to także Sierra de Guadarrama. Krajobraz tworzą nie tylko wysokie góry, ale także jeziora polodowcowe oraz lasy. Park leży w odległości pół godziny od Madrytu, a więc stanowi idealne miejsce wypoczynku zarówno dla mieszkańców stolicy Hiszpanii, jak i dla odwiedzających ją turystów.

Drzewa rosnące w tym parku narodowym to przede wszystkim sosny, dęby i jałowce. Zwierzęta, które najłatwiej tam spotkać to ssaki (jelenie, dziki, borsuki, kozy, żbiki, lisy i inne) oraz ptaki (głównie różne gatunki orłów, sępy kasztanowate i żurawie) Niedawno w Sierra de Guadarrama pojawiły się również wilki.

Czy warto zatem podczas urlopu w Hiszpanii odwiedzić parki narodowe? Nie ulega wątpliwości, że odpowiedź brzmi tak. Gdy wiadomo już, co każdy z nich ma do zaoferowania, pozostaje tylko zaplanowanie wycieczki do tych miejsc, które uznasz za najciekawsze.

A może warto poznać wszystkie parki narodowe w Hiszpanii podczas jednej podróży? Taka ambitna wyprawa jest z pewnością czasochłonna i wymaga doskonałej organizacji, ale jej ukończenie da niezwykłą satysfakcję.

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, życzymy owocnego zwiedzania!

Jeśli chciałbyś zapoznać się z szeroką ofertą nieruchomości z Hiszpanii to jest właściwe miejsce.

Mieszkania i domy na południu Hiszpanii to wspaniałe rozwiązanie na spędzenie miło czasu.

img

Villamar

Powiązane posty

Przewodnik po Costa Blanca

Costa Blanca to region w Hiszpanii, obejmujący fragment wybrzeża Morza Śródziemnego o...

Kontynuuj czytanie
od Villamar

Zagraniczni właściciele nieruchomości w Hiszpanii – Gdzie kupują? Skąd pochodzą?

W 2017 roku zagraniczni kupcy nabyli 55.512 hiszpańskich nieruchomości, co stanowi 13,7%...

Kontynuuj czytanie
od Villamar

10 miast, które warto zwiedzić w Hiszpanii

Hiszpania zachwyca pięknem i różnorodnością krajobrazu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie...

Kontynuuj czytanie
od Villamar

Dodaj komentarz