Zadzwoń do nas: +48 660 16 29 19

Pytanie na temat sprzedaży mieszkania

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowców – nierezydentów w Hiszpanii na zakup nieruchomości

Własny dom lub mieszkanie na słonecznym hiszpańskim wybrzeżu nadal dla wielu wydaje się marzeniem, które zrealizować mogą tylko najbogatsi. Nic jednak bardziej mylnego. Cena za metr kwadratowy na południu Europy jest często niższa niż Warszawie, a nawet w innych polskich miastach. Zakup nieruchomości w Hiszpanii nie jest więc poza zasięgiem możliwości finansowych przeciętnego Polaka, a nasze członkostwo w Unii Europejskiej sprawia, że ten rynek stoi przed nami otworem.

Oczywiście płatność gotówką to przywilej nielicznych. Pozostaje zatem kredyt hipoteczny. W jaki sposób możesz go otrzymać i na jakie warunki możesz liczyć, gdy jesteś Polakiem, czyli obcokrajowcem, który dodatkowo nie jest rezydentem w Hiszpanii? Wbrew pozorom proces ubiegania się o kredyt na zakup nieruchomości nie jest skomplikowany.

Otrzymany kredyt może pokryć od 60% do 80% wartości nieruchomości, a więc 20% do 40% to wymagany wkład własny. Okres kredytowania to 20-30 lat, a oprocentowanie wyniesie szacunkowo od 3,5% do 5%. Około 16% wartości nieruchomości trzeba będzie przeznaczyć na koszty okołokredytowe i taksę notarialną. Rata kredytu nie może przekraczać 40% miesięcznych dochodów netto kredytobiorcy.

Ubieganie się o kredyt hipoteczny przez nierezydenta w Hiszpanii wiąże się także w koniecznością przedłożenia wymaganych dokumentów. Dotyczą one tożsamości kredytobiorcy i jego źródeł dochodów, a także samej nieruchomości. Należą do nich, m.in.:

– kserokopia paszportu,

– zeznanie podatkowe za ostatni rok / zaświadczenie o dochodach z 3 ostatnich miesięcy / wyciąg z konta z 3-12 ostatnich miesięcy / 3 ostatnie odcinki płacowe lub z tytułu emerytury,

– zaświadczenie o miejscu zamieszkania do celów podatkowych,

– raport kredytowy z 3 ostatnich miesięcy,

– umowa kupna-sprzedaży nieruchomości,

– wyciąg z księgi wieczystej przedmiotowej nieruchomości.

Należy pamiętać, że wszystkie dokumenty muszą zostać przetłumaczone na język hiszpański przez tłumacza przysięgłego.

Po spełnieniu wszystkich powyższych warunków wystarczy czekać na decyzję w sprawie przyznania kredytu hipotecznego, a potem cieszyć się nowym domem albo mieszkaniem w Hiszpanii, gdzie przez cały rok będzie trwać atmosfera wakacji.

Najpierw warto jednak wziąć pod uwagę, że podane informacje mają charakter orientacyjny. Przed podjęciem decyzji należy spytać o szczegóły w konkretnej instytucji finansowej udzielającej kredytu, ponieważ warunki ogólne i lista wymaganych dokumentów mogą się różnić. Dane zawarte w tym artykule zostały zebrane na podstawie analizy ofert kredytów hipotecznych dla obcokrajowców nierezydentów w Hiszpanii świadczonych przez kilka banków.

Compare listings

Porównać