Kamienie milowe na hiszpańskim rynku kredytów hipotecznych w ostatniej dekadzie

Kamienie milowe na hiszpańskim rynku kredytów hipotecznych w ostatniej dekadzie

W tym tygodniu INE – urząd statystyczny w Hiszpanii, opublikował najnowsze statystyki dotyczące kredytów hipotecznych zawartych w listopadzie ubiegłego roku.

Urząd Statystyczny podkreśla w swoim komunikacie prasowym, że liczba kredytów hipotecznych zawartych przy zakupie mieszkań wynosi w listopadzie 2018, 28.835, czyli o 14,2% więcej niż w listopadzie 2017 roku.

Średnia kwota podpisanego kredytu wynosi 130 651 euro, co oznacza wzrost o 5,5% w stosunku do kwoty z miesiąca wcześniej .

Ponadto, w przypadku kredytów hipotecznych na cele mieszkaniowe, średnia stopa procentowa wynosi 2,61% (3,6% mniej niż w listopadzie 2017 r.), a średni okres spłaty kredytu to 24 lata.

60,7% zawartych kredytów hipotecznych na mieszkania zostaje  oprocentowane według zmiennej stopy procentowej, a 39,3% według stałej stopy procentowej.

W przypadku kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu odnotowano 18,1% wzrost stopy rocznej. Średnia stopa procentowa na początku wynosiła 2,42% dla kredytów hipotecznych na mieszkania o zmiennym oprocentowaniu (przy rocznym spadku o 4,4%) i 2,99% dla kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu (3,7% niższe w porównaniu do listopada 2017 roku).

Są to główne dane dotyczące kredytów hipotecznych na cele mieszkaniowe w całym kraju.

Jednak dzięki informacji od  firmy , Gilmar udało nam się otrzymać więcej informacji i pójść o krok dalej i skorzystać z danych oferowanych przez INE, aby dokonać przeglądu rozwoju sektora nieruchomości przynajmniej od ostatniej dekady.

Tutaj najważniejsze konkluzje :

Liczba zawartych  kredytów hipotecznych idzie w górę, ale i tak , ale i tak nie dochodzi do liczb z równych sytuacji boomu sprzed 10 lat.

Najnowsza opublikowana liczba to 28 835 podjętych , miesięcznych kredytów hipotecznych w listopadzie ,która odzwierciedla ciągłość ożywienia w sektorze nieruchomości , ale jest pięciokrotnie niższa od liczby kredytów hipotecznych, które powstały w okresie boomu na rynku nieruchomości (patrz wykres).

Jeśli spojrzymy na dostępne dane archiwalne , możemy zauważyć, że dziesięć lat temu, średnia liczba kredytów hipotecznych utworzonych w miesiącu wynosiła  53 840, czyli prawie dwukrotnie więcej niż obecnie. Rekord zawartych kredytów hipotecznych w miesiącu został osiągnięty we wrześniu 2009 r.  i wyniósł 129.128 kredytów hipotecznych.  Po pęknięciu bańki na rynku nieruchomości nastąpiło załamanie tego typu operacji aż do ustalenia minimum w sierpniu 2013 r., kiedy to zawarto tylko 12.146 kredytów hipotecznych. Od tego czasu sektor kredytów hipotecznych stopniowo rośnie do obecnego poziomu.

 

Kredyty hipoteczne ze  stałym oprocentowaniem to już nic dziwnego…

W ciągu ostatniej dekady kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu na zakup domu były wyjątkiem od tej reguły, ale w ciągu ostatnich kilku lat sytuacja uległa zmianie (patrz wykres).

Wyjątkowo niskie oprocentowanie Euribor, będące wynikiem polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego, sprawiło, że wielu poszukiwaczy kredytów hipotecznych obawiało się ustalania stopy procentowej kredytu hipotecznego na tym poziomie odniesienia.

Przyczyną jest prawdopodobny wzrost tego stanu rzeczy w wyniku możliwości powrotu do normalnego poziomu historycznego (obecnie wynosi on -0,116%, podczas gdy jego średnia historyczna wyniosła  około 2,3%).

Ta obawa jest jednym z podstawowych czynników , które wpłynęły na to  że od 2016 r. kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu stały się znacznie bardziej pożądanym produktem i obecnie prawie cztery na dziesięć kredytów hipotecznych maja oprocentowanie stałe.

(kolor żółty % wskazuje kredyty o zmiennej stopie procentowej, kolor niebieski % wskazuje kredyty o stałej stopie procentowej)

Innym powodem, dla którego popyt na kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu zaczął gwałtownie rosnąć w 2016 r., było zmniejszenie różnicy między oprocentowaniem zmiennym i stałym.

W sierpniu 2016 r. różnica między stałym oprocentowaniem kredytów hipotecznych a zmiennym oprocentowaniu na początku okresu kredytowania wynosiła tylko 5 punktów (3,28% wobec 3,23%). Od tego czasu, odsetki od kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu nadal wykazywały tendencję spadkową, pomimo większego popytu na tego typu kredyty.

Do tego stopnia, że w ostatnich miesiącach spadł poniżej 3%, do 2,99%.

(hipoteki o stałym oprocentowaniu z niebieskim oprocentowaniem, hipoteki o zmiennym oprocentowaniu z żółtym oprocentowaniem)

Co się nie zmieniło: “dwadzieścia pięćlat z hipoteką na plecach”

Podczas gdy w ostatniej dekadzie na rynku kredytów hipotecznych nastąpiły istotne zmiany, istnieją rzeczy, które pozostają praktycznie bez zmian.

Czyli  kiedy zawieramy przeciętny kredyt hipoteczny, spędzamy ponad 20 lat na jego spłacie. W szczególności, od 22 do 26 lat, to  średnia długość życia kredytów hipotecznych wymaganych do zakupu domu w ostatnich 10 latach, jak pokazano na wykresie.

Nic dziwnego, że średnia kwota kredytu hipotecznego nie jest już daleka od kwoty kredytu za czasów,  bańki na rynku nieruchomości w Hiszpanii.

Jak zaznaczyliśmy na początku, najnowsze dane opublikowane wskazują ze kwota podjętego kredytu to wynoszą 130 651 euro, czyli niżej nic  maksymalna kwota w ciągu ostatnich dziesięciu lat została ustalona w miesiącu sierpniu 2007 r. i wynosiła  152 482 euro.

Różnica miedzy tymi dwoma okresami  wynosił około 30 000 euro (patrz wykres). Taka jest radiografia rynku kredytów hipotecznych od firmy Gilmar do chwili obecnej. Oczywiście w dalszym ciągu będziemy zwracać uwagę na nowości  w tym segmencie rynku nieruchomości, ponieważ kredyty hipoteczne stanowią kluczowy element w jego ewolucji .

 

 

źródło: INE

 

 

 

img

Villlamar

Powiązane posty

Oto niektóre z najtańszych miejscowości, można kupić tanie nieruchomości w Hiszpanii

Zakup domu pozostaje jednym z głównych zmartwień każdego z nas. Niezależnie od tego, czy jest...

Kontynuuj czytanie
przez Villlamar

Zakup mieszkań do wynajmu jako inwestycja w Hiszpanii, bije wszelkie rekordy i sięga 4,27mld (2019)

Zgodnie z danymi firmy konsultingowej CBRE, która podsumowuje inwestycje w nieruchomościach na...

Kontynuuj czytanie
przez Villlamar

Almeria, prowincja w Hiszpanii , gdzie najłatwiej jest zakupić nieruchomość

Mimo iż sytuacja rynkowa dotycząca wysokich czynszów nie jest zadowalająca,  prowincja Almeria...

Kontynuuj czytanie
przez Villlamar

Dołącz do dyskusji