Almeria, prowincja w Hiszpanii , gdzie najłatwiej jest zakupić nieruchomość

Almeria, prowincja w Hiszpanii , gdzie najłatwiej jest zakupić nieruchomość

Mimo iż sytuacja rynkowa dotycząca wysokich czynszów nie jest zadowalająca,  prowincja Almeria nie należy dokładnie do prowincji hiszpańskich, które mają największe trudności w osiągnieciu korzystnych warunków na zakup lub wynajem mieszkań.

Spadek cen na rynku nieruchomości stawia Almerię w dogodnym miejscu do zakupu i sprzedaży domów. Według najnowszych badań Agencji Tinsa (IMIE rynki lokalne, trzeci kwartał 2018 r.), zawarcie hipoteki dla mieszkańców Almerii , stanowi mniejszy wysiłek finansowy przy zakupie domu niż dla reszty Hiszpanów.

Powodem, tego jest  istniejąca, duża ilość  niesprzedanych lokali mieszkalnych i oraz zmiany sposobu na życie, takie jak wynajmowanie mieszkania  ( dostęp do rozwiązań mieszkaniowych jako wynajem jest praktycznie zaporowy) co spowodowało regulację cen.

almeria-hiszpaniaSytuacji nie przeszkadza fakt, że pensje mieszkańców  Almerii są znacznie niższe od średniej krajowej, oraz wzrostu cen narzucanego przez rynek nieruchomości, które jeszcze dekadę temu były nieosiągalne z powodu spekulacji  w nieruchomościach .

Aby zrozumieć  sytuacje na rynku nieruchomości  – i pomimo wzrostu budownictwa – wystarczy  zwrócić uwagę oraz porównać sytuację z innymi regionami w Hiszpanii.

Sprzedaż domu w Almerii trwa średnio około ośmiu miesięcy od momentu jego wprowadzenia do oferty na rynku

Obecnie, w Almerii średni kredyt hipoteczny w celu nabycia domu wynosi 76 737 euro, co stanowi ósmą najniższą kwotę ,  spośród 52 prowincji i miast autonomicznych, z których składa się Hiszpania.

Kwota ta jest niższa nawet na obszarach o jeszcze  niższej aktywności gospodarczej niż Almeriia, takich jak Soria (80 930 euro), Avila (81 724 euro), Palencia (82 913 euro) czy Lleida (89 946 euro).

To, pomimo skromnych pensji,  właściciele kredytów  hipotecznych w Almerii stanowią grupę  “uprzywilejowanych”, którzy przeznaczają niewielki procent swojego wynagrodzenia na spłatę zadłużenia wobec instytucji finansowych. Dokładniej 15,5% ich stałych dochodów stanowi spłatę kredytu, czyli prawie dwa punkty poniżej średniej hiszpańskiej i sześć punktów poniżej prowincji Malaga (21,6%) lub osiem punktów poniżej Balearów (23,2%). W rzeczywistości, średnia miesięczna spłata kredytu hipotecznego  wynosi, w przypadku kredytów hipotecznych zawartych w Almerii, 351 euro miesięcznie.

Jest to czwarty najniższy poziom miesięcznej kwoty do spłaty w kraju po takich miastach jak Badajoz (340 euro miesięcznie), Jaén (346 euro) i Cáceres, ta samo jak w Almerii.  W rzeczywistości, mieszkańcy Almerii muszą płacić 112 euro mniej miesięcznie niż wynosi średnia andaluzyjska, zlokalizowana w miesięcznej płatności hipotecznej w wysokości 463 euro.

To sprzyjające otoczenie dla nabywania nieruchomości pod względem ceny i wysiłku finansowego kredytobiorcy, nie jest jednak spowodowane niższą aktywnością na rynku nieruchomości, jednak tym, że cena została dostosowana do potrzeb rynku. Almeria jest piątą prowincją kraju z większą sprzedażą w relacji  wielkości bazy nieruchomości.

Sprzedano 26,9 %  wybudowanych domów, co jest liczbą znacznie wyższą niż średnia hiszpańska (21,8%) i o wiele wyższa niż sprzedaż w prowincjach takich jak Ourense (7,5%) lub Zamora (10,8%). Oznacza to, że rynek rozwija się bardziej tutaj niż w innych obszarach, ale po niższych cenach.

Malaga, Alicante, Baleary i Madryt przodują na rynku nieruchomości są na wyższej pozycji w sprzedaży powyżej Almerii , są to prowincje o znacznie większej liczbie ludności i większej liczbie turystów  niż  Almeria.

Rośnie również budownictwo  a Almeria jest jedną z wiodących prowincji: w szczególności na 12 miejscu w kraju pod względem liczby wydanych pozwoleń na budowę w oparciu o jej zasoby nieruchomości. A wszystko to pomimo utrzymania, wraz z regionami Castellón i Toledo, największych niesprzedanych zasobów nieruchomości dziesięć lat po pęknięciu bańki na rynku mieszkaniowym i po rozpoczęciu kryzysu na rynku kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych.

Tinsa informuje również, że sprzedaż nieruchomości w Almerii trwa około ośmiu miesięcy. Dane te odbiegają od innych prowincji, w których rynek nieruchomości powraca już do sytuacji sprzed kryzysu (Madryt, Saragossa, Barcelona, Walencja czy Malaga), ale znajdują się wśród miejsc na mapie Hiszpanii gdzie zakup i sprzedaż nieruchomości osiągają dobre wyniki.

W Almerii cena mieszkań zaczyna rosnąć, ale wzrost cen jest bardzo nieznaczny , na pewno odbiega od danych z lat, w których rynek nieruchomości był rynkiem inwestycyjnym, ale pełnym spekulacji. W ciągu ostatnich trzech lat, wzrost cen wynosi 8,17% (średnio około 75 euro za metr kwadratowy).

Cena ziemi wzrosła w ostatnim kwartale 2015 roku. Od tego czasu wzrosła bardzo umiarkowanie, nie jak w prowincjach typowo  turystycznych , takich jak Malaga, Baleary czy Sewilla – głównie ze względu na fakt, że wynajem mieszkań przez turystów po raz kolejny przekształcił budownictwo mieszkaniowe w rentowną inwestycję gospodarczą. Tak nie jest w przypadku Almerii, pomimo prężnego rynku wynajmu mieszkań.

Jeśli kochasz słońce przez cały rok, Almeria jest najlepszym miejscem do życia. Świeże owoce, warzywa, ryby to podstawa gastronomii w tym miejscu. Mimo iż pensje nie są zbyt wysokie, pomoc rodziny oraz naturalne źródła żywności (szklarnie ) pozwalają mieszkańcom żyć spokojnie, pomaga w tym również fakt, że zakup NIERUCHOMOSCI w Hiszpanii, w tym mieście , nie sprawia tak dużej trudności jak w innych miastach w Hiszpanii takich jak chociażby Barcelona czy Madryt.

 

 

 

img

Villlamar

Powiązane posty

Oto niektóre z najtańszych miejscowości, można kupić tanie nieruchomości w Hiszpanii

Zakup domu pozostaje jednym z głównych zmartwień każdego z nas. Niezależnie od tego, czy jest...

Kontynuuj czytanie
przez Villlamar

Kamienie milowe na hiszpańskim rynku kredytów hipotecznych w ostatniej dekadzie

W tym tygodniu INE – urząd statystyczny w Hiszpanii, opublikował najnowsze statystyki...

Kontynuuj czytanie
przez Villlamar

Zakup mieszkań do wynajmu jako inwestycja w Hiszpanii, bije wszelkie rekordy i sięga 4,27mld (2019)

Zgodnie z danymi firmy konsultingowej CBRE, która podsumowuje inwestycje w nieruchomościach na...

Kontynuuj czytanie
przez Villlamar

Dołącz do dyskusji