Zadzwoń do nas: +48 660 16 29 19

Feria de Abril w Sewilli – Wszystko co warto wiedzieć

  • 4 lata temu
  • 1

[kkstarratings]

Feria de Abril to wydarzenie, które ma miejsce dwa tygodnie po zakończeniu obchodów Wielkanocy. Są to Kwietniowe Targi organizowane w Sewilli, czyli stolicy Andaluzji, trwające przez cały tydzień. W tym czasie poza mieszkańcami Hiszpanii, do Sewilli zjeżdżają się ludzie z różnych zakątków świata, aby móc wspólnie świętować nadejście wiosny oraz poznać hiszpańską kulturę i folklor.

Skąd się wzięło to święto?

Feria de Abril odbywa się już od ponad 170 lat. Pierwotnie jarmark był dedykowany handlarzom bydła oraz rolnikom, którzy wymieniali się na nim swoimi towarami. Z czasem jednak lokalny targ przemienił się w ogromnej rangi święto. Pierwsza taka impreza miała miejsce w 1846 roku. Dwóch mężczyzn wystąpiło z propozycją zorganizowania targów rolniczych. Bardzo szybko zyskały one duże zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców miasta. Do tej części Andaluzji w czasie jarmarku zaczęła zjeżdżać się także ludność z innych regionów Hiszpanii oraz z całego świata. Dzisiejsze Feria de Abril ukazuje tradycję mieszkańców Sewilli, dlatego odwiedzenie tego miasta w tym czasie jest świetną okazją, aby poznać życie jej mieszkańców oraz panujące tu tradycje.

Feria de Abril

Gdzie odbywają się Kwietniowe Targi?

Do obchodów tego święta przygotowuje się całe miasto. Udekorowane zostają wszystkie główne ulice, ale najważniejsze obchody mają miejsce na Recinto Ferial, obszarze w okolicy Los Remedios mającym powierzchnię ponad 500 tysięcy metrów kwadratowych. Te tereny zostały zagospodarowane w taki sposób, aby móc rozstawić ponad tysiąc, różnej wielkości namiotów, nazywanych casetas. Może je wynająć każdy, zaczynając od lokalnych instytucji, a kończąc na grupie znajomych czy członkach rodziny. Warto jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do innych uroczystości, dostęp do namiotów mają jedynie członkowie danych organizacji, czy zapraszani przez właścicieli goście. Na szczęście, poza prywatnymi namiotami można bawić się w 16 niepublicznych casetas znajdujących się na terenie całego jarmarku. Jest to dobrą okazją, aby zapoznać innych uczestników fiesty i wspólnie świętować do białego rana.

Zobacz na mapie:

[su_gmap address=”feria de abril sevilla”]

 

Kiedy zaczyna się Ferie de Abril?

Początek tej fiesty przypada dwa tygodnie po zakończeniu obchodów Świąt Wielkanocnych. Rozpoczyna się w niedzielną noc od uroczystej ceremonii zwanej Alumbrado, czyli podświetlenia bramy wejściowej. Po zapaleniu ponad 22 tysięcy żarówek przez burmistrza, następuje oficjalne otwarcie wydarzenia. Od tej pory, przez cały tydzień, namioty przepełnione są uśmiechniętym, hucznie bawiącym się, kolorowym tłumem.
feria-de-abril-sevillanasCo warto zjeść podczas tej imprezy?
W namiotach poza dobrą zabawą można skosztować również wielu pyszności i napić się tradycyjnych dla tego regionu trunków. Szczególnie polecane są wina, głownie manzanilla z Sanlúcar de Barrameda oraz rebujito, czyli drinki zawierające mieszankę wina, lodu i odświeżającego, cytrynowego napoju gazowanego. Warto spróbować także hiszpańskich dań, głównie podczas wieczorów nazywanych noche de pascadito na stołach króluje pascadito, czyli pyszne potrawy ze smażonych ryb oraz owoców morza, na które nie sposób się nie skusić.

 

W co ubierają się uczestnicy fiesty?

Poza udekorowaniem ulic i przygotowaniem wystroju namiotów, istotny jest także ubiór uczestników fiesty. Z tej okazji kobiety zakładają zachwycające, falbaniaste suknie w stylu flamenco. We włosy wpinają grzebienie z kolorowymi kwiatami, w uszach mają duże, często brzęczące podczas ruchu kolczyki, a w ręku trzymają różnobarwny wachlarz. Wszystkie te elementy są intensywnie wykorzystywane podczas tańca. Również mężczyźni mają swoje charakterystyczne stroje, nazywane traje corto. W skład garnituru wchodzą zazwyczaj czarne spodnie, biała koszula oraz krótka marynarka zapinana na guziki. Na głowie mają płaski kapelusz z okrągłym rondem. Cały strój dopełniają wysokie buty na lekkim obcasie, które pozwalają wystukiwać rytm w trakcie tańca flamenco.

casetas feria de sevilla

Czy są jeszcze jakieś atrakcje?

  • Poza namiotami z pysznym jedzeniem i rytmicznymi tańcami, znajduje się też druga strefa zwana Ulicą Piekła (Calle del Infierno). Jest to ogromny park rozrywki, zawierający ponad 100 atrakcji. Można skorzystać między innymi z diabelskiego młyna, karuzeli z kucykami, pociągu czarownic czy rzutek, w których do wygrania jest masa pluszowych zabawek. Zarówno dzieci jak i dorośli znajdą tu coś dla siebie.
  • W południe, w atmosferze wielkiego podekscytowania, oglądane są walki byków. Jest to bardzo popularne widowisko mające miejsce w Plaza de la Maestranza.
  • W całej Sewilli oprócz muzyki słychać stukot przejeżdżających bryczek. Jest to kolejną atrakcją podczas Feria de Abril. Konie o pięknie wyczesanych grzywach ujeżdżane są przez gitanos, którzy z gracją przemierzają ulice miasta. W sobotę o północy, na zakończenie obchodów fiesty, można obejrzeć fantastyczny pokaz sztucznych ogni.

Co tańczą mieszkańcy Sewilli?

Sevillanas to taniec pochodzący z Sewilli, który wywiódł się z flamenco. Choreografia sevillanas jest dość prosta, dlatego jej znajomość jest przydatna przy późniejszej nauce flamenco. Ten taniec jest bardzo chętnie wykonywany przez mieszkańców Andaluzji na różnego rodzaju fiestach, takich jak Feria de Abril. Sevillanas składa się z czterech części, a każda z nich odwołuje się do konkretnych zachowań. W pierwszej z nich, tancerze odgrywają scenę dialogu zapoznawczego, w drugiej nawiązują bliższą relację, w trzeciej kłócą się, a na koniec wszystko sobie wybaczają. Świadczy to o namiętności i wyrazistości tego tańca. Poprzez ruchy, mimikę i mowę ciała ukazywane są emocje takie jak radość, miłość, złość, rozpacz. W ich ukazaniu istotną rolę odgrywa także strój. Dynamizmu ruchom kobiety nadają falbaniaste suknie i wielobarwny wachlarz, zaś mężczyźni stukotem obcasów z osadzonymi specjalnym gwoźdźmi, mają możliwość zaakcentowania swoich ruchów. Im więcej treningu i umiejętności posiada tancerz, tym głośniejszy jest wystukiwany przez niego dźwięk.
casetas en la feria de Abril

Czy Feria de Abril jest organizowane w innych miastach?

Feria de Abril wywodzi się z Sevilli, ale organizowane jest także w innych częściach Hiszpanii. Pod koniec kwietnia podobne wydarzenie ma miejsce w Barcelonie. Jego tradycja sięga lat 70. XX wieku. Liczni emigranci z Sevilli postanowili zorganizować podobną fiestę także w Katalonii i od tego czasu odbywa się tam co roku. Na ulicach można wówczas znaleźć miejsca pełne andaluzyjskich specjałów oraz inne atrakcje, takie jak diabelskie koło, z którego jest przepiękny widok na całe miasto.

Jak przygotować się na Feria de Abril?

Feria de Abril to wydarzenie, które obchodzone jest bardzo tradycyjnie. Tu znajdziesz kilka porad, jak przygotować się do tego święta, aby móc bawić się jak rodowici mieszkańcy Sewilli.

  • Przygotuj odpowiednie stroje. Kobiety mają okazję nałożyć swoje najbardziej falbaniaste suknie, zaś mężczyźni mogą ubrać się w garnitur z krótką marynarką. Jeśli nie macie tradycyjnych strojów, nie ma co się martwić. Wystarczy, że wepniesz we włosy sztuczny kwiat lub nałożysz kapelusz z rondem, aby poczuć klimat święta. Należy pamiętać także o wygodnych butach, aby móc bawić się do białego rana.
  • Zaplanuj swój czas. Każdego dnia na Recinto Ferial ludzie spotykają się około godziny 14, gdy w namiotach zaczynają być podawane posiłki i napoje. Następnie można oglądać pokazy koni, a tuż po nich rozpoczynają się tańce trwające do białego rana.
  • Fiesta ma również wiele atrakcji dla dzieci. Czeka na nie duże wesołe miasteczko, w którym każdy zajdzie coś dla siebie.
  • Zorganizuj wcześniej nocleg. Jeśli chcesz odwiedzić Sewillę właśnie w czasie fiesty, pamiętaj, że możesz mieć trudności ze znalezieniem wolnych miejsc noclegowych, dlatego warto zrobić to nieco wcześniej.
  • Sprawdź odpowiednie połączenie komunikacyjne. W tym czasie lepiej jest skorzystać z komunikacji miejskiej, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów stając w korkach lub szukając miejsc parkingowych. Na miejsce fiesty można dojechać kilkoma autobusami, metrem lub taksówką.

Dlaczego warto wziąć udział w Feria de Abril?

Nic dziwnego, że Sewillę w czasie obchodów kwietniowej imprezy odwiedza tak duża liczba turystów. Uczestnictwo w Ferie de Abril to idealny moment, aby poznać kulturę mieszkańców Andaluzji. Przywiązują oni dużą wagę do tradycji, którą chętnie przekazują z pokolenia na pokolenie. Uczestnicząc w fieście, każdy ma możliwość skosztowania pysznych hiszpańskich przysmaków oraz różnorodnych trunków. W przyjaznej atmosferze, w rytmach flamenco można wybawić się do białego rana. Jak głosi hiszpańskie powiedzenie: „Kto nie widział Sewilli, nie widział cudów” („Quien no ha visto Sevilla, no ha visto maravilla”). Dlatego warto wybrać się do słonecznej Andaluzji, by móc zobaczyć na własne oczy jak mieszkańcy Sewilli bawią się podczas tego kwietniowego święta.

 

źródła:

“http://balcontrianero.blogspot.com.es/2015/04/”

“https://www.barcelo.com/pinandtravel/es/feria-de-abril-de-sevilla/”

“http://andalucia.news/la-ciudad-de-sevilla-prepara-su-feria-de-abril-2018/”

“https://www.centromundolengua.com/fr/feria-de-abril/”

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać