Święto Świętego Jerzego w Katalonii, legenda i świętowanie

Święto Świętego Jerzego w Katalonii, legenda i świętowanie

Święto Sant Jordi, patrona Katalonii obchodzi się dnia 23 kwietnia, co prawda jest to dzień roboczy ale jest ważnym wydarzeniem , które przez lata nabrało jeszcze większego znaczenia dla  kultury katalońskiej.

Dnia 23 kwietnia co roku, balkony w miastach ozdobione są narodową flagą Senyera w całej Katalonii. Głównymi motywami tego święta są kultura i miłość – a symbolami ,  książka i róża – a w Barcelonie główny punkt spotkań znajduje się na  La Rambla, która jest wypełniona po brzegi stoiskami z książkami i kwiatami. W pozostałych miejscowościach Katalonii w centrach miast i mniejszych miejscowości , odnaleźć można obszerną ofertę książek dla dzieci i dla dorosłych  na ulicznych stoiskach jak i w księgarniach , natomiast stoiska z różami znajdują się w wielu różnych miejscach .

 

Święto Sant Jordi to przede wszystkim dzień promocji i obrony kultury katalońskiej i języka, dlatego oferta książek opiera się na pozycjach w języku katalońskim w dużej mierze, ale bez problemu można tez znaleźć literaturę w innych językach.

Dlaczego 23 kwietnia ?

Dnia 23 kwietnia to dzień śmierci męczennika Świętego Jordiego, rycerza, który po rozkazem cesarza Dioklecjana, odmówił prześladowania chrześcijan, tym samym więc został zamęczony i ścięty. Bardzo szybko zaczął być czczony, jako męczennik i natychmiast pojawiły się legendy, fantastyczne historie, w których opowiadano o jego waleczności.

Kult do Świętego Jordiego został w pełni rozszerzony we wszystkich byłych Paisos Catalans w średniowieczu, chociaż istnieje od  VIII wieku. A od 1456 roku Święty Jordi  jest oficjalnym patronem Katalonii. Chociaż święto to było obchodzone z mniejszą lub większą intensywnością od XVI wieku, to jednak pod koniec XIX wieku, wraz z ruchem politycznym i kulturalnym Renaixenca, kiedy to święto Sant Jordi zostało uznane  jako najbardziej popularny dzień  patriotyczny, obywatelski i oraz  promujący kulturę w Barcelonie i Katalonii.

Pochodzenie

W XV wieku w Barcelonie z okazji Dnia Świętego Jordiego odbywał  się jarmark różany.

Uważa się, że zwyczaj dawania róży powstał przy święcie, które odbywało się w Palau de la Generalitat, przede wszystkim,  między parami które miały się pobrać lub małżeństwami. Stąd zwyczaj dawania róży. Natomiast  drugi symbol  święta związany z książką można przenieść  do lat dwudziestych XX wieku, kiedy to walencki pisarz Vicent Clavel i Andrés, dyrektor wydawnictwa Cervantes, zaproponował oficjalnej izbie książkowej w Barcelonie oraz Gronowi Wydawców i Księgarzy zorganizowanie imprezy promującej książki w Katalonii. Wybrano wtedy  datę 7 października 1927 roku.

 

W 1929 r., podczas Międzynarodowej Wystawy w Barcelonie, księgarze postanowili się zorganizować i wyszli na ulice, aby ustawić stragany, aby zaprezentować nowości i zachęcić do lektury. Inicjatywa odniosła taki sukces, że postanowiono zmienić datę i ustanowiono ją jako Dzień Książki 23 kwietnia, dzień zbiegający się ze śmiercią dwóch wielkich autorów w historii literatury: Cervantesa i Szekspira.

diada de sant jordiOd samego początku festiwal przyczynił się do silnego pobudzenia katalońskiej produkcji wydawniczej i do dziś zachowuje tę istotę. A znaczenie katalońskiego święta było tak wielkie, że w 1995 r. Konferencja Generalna UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Czy wiesz, że….?

W Katalonii Walentynki przypadają właśnie 23 kwietnia, święto, podczas którego ci, którzy się kochają, wyrażają je w szczególny i symboliczny sposób, dając sobie nawzajem różę i książkę. We Wspólnocie Walenckiej Walentynki obchodzone są 9 października, natomiast w krajach tradycyjnie kastylijskich i anglosaskich świętuje się je 14 lutego.

sant-jordi różę i książkę
źródło: Pablo Valerio w Pixabay

Legenda o Świetnym Jordim.

Nazwa Jordi pochodzi od słowa georgius, które oznacza “rolnik, chłop, który pracuje na roli”. Według Martirologia, Sant Jordi był rzymskim żołnierzem, który przyjął wiarę chrześcijańską i z tego powodu w roku 303 cesarz Dioklecjan poddał go męczeńskiej śmierci. Istnieją wersje, które wyjaśniają, że męczeństwo trwało siedem lat, a także, że wielokrotnie powracał, aż usłyszał głos wzywający go do nieba, właśnie w czasie, gdy był ścięty.

Legenda, którą znamy popularnie jest następstwem wszystkich tych wydarzeń i pochodzi z XIII wieku. Został on rozpowszechniony przez Iacopo da Varazze w “Złotej legendzie”, choć prawdopodobnie zaczerpnięto go z wcześniejszych opowieści  ustnych.

Choć Iacopo da Varazze sytuuje legendę o Sant Jordi i smoku w Silene (Libia), w Katalonii ma swój własny charakter, elementy i lokalizację. Historia jest zasadniczo wszędzie taka sama: smok jest przy miejscowości , której mieszkańcy są zobowiązani oddać mu bydło, aby go zadowolić; kiedy wszystkie zwierzęta padły ofiarą smoka ,wtedy oferuje mu się plebejki, aż nadchodzi  dzień, w którym jedyna córka króla staje się następną ofiarą smoka. Król, który oczywiście nie chce, by smok zjadł księżniczkę, ogłasza, że ten, kto zabije smoka, pojmie księżniczkę za żonę. Wtedy pojawia się przystojny rycerz i – zgodnie ze Złotą Legendą – żąda, aby król i jego wasale zostali nawróceni i ochrzczeni, jeśli zabije smoka. Rycerz wchodzi w walkę ze smokiem i zwycięża podrzynając mieczem mu gardło.

Ciutat_de_Montblanc
Montblanc

W Katalonii przedstawia kilka interesujących niuansów. Pierwszym z nich jest lokalizacja: katalońska  historia nie dzieje się w Silene, ale w Montblanc, a w niektórych wersjach w Rocallaura. Drugim niuansem jest to, że ustna wersja legendy mówi, że gdy smok umarł, w miejscu gdzie krople krwi spadły  na ziemię  urósł krzew róż, który obficie kwitł i z którego rycerz wybrał najpiękniejszą różę  i wręczył ją księżniczce przed znikni.

img

Villlamar

Powiązane posty

Ogień i święto św. Jana w Walencji – Hiszpania

W okolicach 24 czerwca mieszkańcy Alicante obchodzą jedno z najważniejszych świąt , jakimi są...

Kontynuuj czytanie
przez Villlamar

10 najpiękniejszych plaż w Hiszpanii

Z czego słynie Hiszpania? Lista odpowiedzi na to pytanie jest długa, ale na jednym z pierwszych...

Kontynuuj czytanie
przez Villlamar

Różowe jezioro Torrevieja – jak dojechać do Laguna Rosa?

Laguna Rosa, czyli Różowe Jezioro, to zdecydowanie jedna z najciekawszych atrakcji jakie oferuje...

Kontynuuj czytanie
przez Villlamar

Dołącz do dyskusji