Ogień i święto św. Jana w Walencji – Hiszpania

Ogień i święto św. Jana w Walencji – Hiszpania

W okolicach 24 czerwca mieszkańcy Alicante obchodzą jedno z najważniejszych świąt , jakimi są ogniska Świętego Jana. Uroczystość palenia wysokich stoków z różnymi rzeczami  podczas magicznej nocy, pochodzi od święta FALLAS  z Walencji i stała się kolejną atrakcją turystyczną w mieście.

 

Święto św. Jana w Walencji.

Natomiast mieszkańcy trzech dużych miast w Regionie Walencji (Castellón, Valencia i Alicante) obchodzą święto św. Jana pełne atrakcji typowych dla nocy przesilenia letniego: ogniska « rzeczy niepotrzebnych » – niektóre stoki zapalane są ogniem z Masywu  Canigó- biesiada z kolacją wśród sąsiadów lub rodziny oraz sztuczne ognie, które są największą atrakcją dla dzieci i nie tylko.

W nadmorskich miastach jest również zwyczajem świętowanie na plaży i oraz kąpiele w morzu o północy. Większość uroczystości trwa do wschodu słońca i towarzyszy im najpierw dźwięk bębnów, a następnie muzyka.

W tych miasteczkach, w których święty jest patronem, obchody są również związane ze świętem religijnym, uczestniczy się w mszy  wigilijnej oraz w  procesji dnia 24 czerwca , na której czele znajduje się z obraz patrona-  świętego  lub też organizuje się  pielgrzymkę.

Ponadto, w regionie  Walencji na ulicach organizuje się bieg bydła, często byków (ulice Baix Maestrat, Huerta, itp.), kąpiele  w rzekach i w fontannach (przykładowo w wioskach Els Ports de Morella ), palenie świec, oraz  aby odpierać złe duchy (Cálig, Onda, Torás, Matet, itp.), oraz  gry polegające na rzucaniu wiader pełnych wody (Alto Palancia) w stylu śmigusa dyngusa w Polsce, itp.

 

Kilka pojedynczych uroczystości: Alicante

Niektóre miejscowości w Walencji opracowały swój własny model świętowania.

Najbardziej paradygmatycznym przypadkiem jest przypadek miasta Alicante, które od lat trzydziestych XX wieku oparło swoją Fiestę na budowie i oświetleniu dużych artystycznych ognisk, naśladując częściowo model Fallas z Walencji.

Od XIX wieku w noc Świetego Jana w mieście Alicante powstawały  stosy z wszelkiego rodzaju śmieciami i innymi bezużytecznymi materiałami.  Potem ulegały one spaleniu i a poza tym organizowano kolacje na ulicy z przyjaciółmi i rodziną, popularne tańce, sztuczne ognie, kąpiele w morzu.

Święto Jana Alicante
źródło: Hogeras.es

W 1928 roku Josep Maria Pi i Ramirez de Cartagena, naśladując model Fallas z Walencji, chciał zmienić  ten popularny festiwal i ze względu na chęć przyciąginięcia  turystów do miasta w tych datach, zaproponował przekształcenie popularnych palenia  ognisk ze śmieciami w spektakularne i artystyczne zabytki. W tym samym roku w Alicante wybudowano 10 pomników z ironicznymi postaciami i scenami. Od tego czasu powtarza się i wprowadza nowe elementy, aby uczynić ten festiwal najważniejszym w mieście i do którego  miasto przygotowuje się przez cały rok.

Od połowy XX wieku model rozpalania ognisk z  Alicante rozprzestrzenił się również w innych  okolicznych wioskach takich jak  San Vicente de Raspeig, Torrevieja, Jávea, Benidorm, San Juan de Alicante, Teulada, Elche i Guardamar de Segura. W 1965 roku impreza ta została ogłoszona przez rząd hiszpański jedną z najważniejszych imprez w Hiszpanii.

 

Impreza obecnie

Obecnie festiwal opiera się na budowie artystycznych ognisk, wznoszonych na różnych ulicach i placach miast. Ogniska z Alicante są wzniesione kilka miesięcy wcześniej w warsztatach artystów, ustawione 19 czerwca i spalane w dzień Świętego Jana , 24 czerwca w nocy. W przeciwieństwie do walencyjskich, ogniska z Alicante których leitmotiv  nie opiera się na chęci pokazania krytyki społecznej, ale są one wykonane z raczej  z duchu artystycznym.

źródło: Hogeras.es

Obok każdego ogniska znajduje się “barraca”, improwizowane miejsce wykonane z przegrodami, ekranami, doskonale oświetlone i udekorowane różnorodnymi materiałami, , które również się potem pali. Jest to miejsce spotkań sąsiadów i przyjaciół, organizujących dane  ognisko , którzy serwują poczęstunek  (na bazie ciasta zwanego COCA z tuńczykiem i innymi dodatkami ) oraz napoje zaplanowane są tańce i koncerty, wszystko związane z finansowaniem imprezy.

 

Rytualna strona święta

Podobnie jak w przypadku święta Fallas , w ciągu roku istnieje wiele imprez związanych z imprezą palenia ognisk, które obchodzone są w Alicante, takie jak Konkurs Piękności Ognia  (koniec maja), Wystawa Lalek (maj-czerwiec), konkurs gotowania Paelli, i marsz rowerowo-turystyczny (12-14 czerwca), Parada Ninota (14 czerwca), Stawianie Ognisk (19 czerwca).

Od 21 czerwca zaczynają się przygotowania – imprezy, związane ze świętem, o których wspomnieliśmy wcześniej.

santa-barbara-palmera
źródło: alicanteturismo.com

Natomiast dnia 24 czerwca w dzień Świętego Jana rano odprawiana jest msza św. z ofiarą dla katedry, a po południu procesja. Natomiast o północy z zamku Santa Bárbara na szczycie Benacantil ma miejsce  majestatyczny pokaz sztucznych ogni oparty na palmach, co oznacza początek palenia wszystkich ognisk, które są rozmieszczone w całym mieście. Poza tym w ostatnich latach dużą popularność zyskała kąpiel – rytuał polegający na tańcu i tańcu pod strumieniami wody, którymi strażacy najpierw gaszą pożar, aby uspokoić siłę płomieni, a następnie kierują wodę na cały tłum. Przez całą noc baraki wypełnione są ludźmi, którzy przedłużają imprezę do ostatniego rytuału, którym jest kąpiel w morzu na plaży Postiguet.

 

 

img

Villlamar

Powiązane posty

Święto Świętego Jerzego w Katalonii, legenda i świętowanie

Święto Sant Jordi, patrona Katalonii obchodzi się dnia 23 kwietnia, co prawda jest to dzień...

Kontynuuj czytanie
przez Villlamar

10 najpiękniejszych plaż w Hiszpanii

Z czego słynie Hiszpania? Lista odpowiedzi na to pytanie jest długa, ale na jednym z pierwszych...

Kontynuuj czytanie
przez Villlamar

Różowe jezioro Torrevieja – jak dojechać do Laguna Rosa?

Laguna Rosa, czyli Różowe Jezioro, to zdecydowanie jedna z najciekawszych atrakcji jakie oferuje...

Kontynuuj czytanie
przez Villlamar

Dołącz do dyskusji