Boże Narodzenie i Sylwester w Hiszpanii – całkiem inaczej niż w Polsce!

Boże Narodzenie i Sylwester w Hiszpanii – całkiem inaczej niż w Polsce!

Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii  to połącznie tradycji pogańskich i chrześcijańskich. Każdego roku miasta od połowy grudnia do 6 stycznia przepełnione są świąteczną magią, radością i rodzinną atmosferą.

Obchody świąt w Hiszpanii różnią się znacznie od świąt w Polsce. Duża loteria, migdałowe i miodowe konfitury, Winogrona w Sylwestra i obdarowywanie się prezentami 6 stycznia – to tylko nieliczne z zaskakujących hiszpańskich zwyczajów. Czym jeszcze zadziwia Polaków hiszpańska tradycja?

Przygotowania do świąt – co robi w szopce pastuszek bez spodni?

Przygotowania do świąt zaczynają się dużo wcześniej. Już w październiku na wystawach sklepowych pojawiają się świąteczne ozdoby. Ulice zostają dekorowane różnokolorowymi lampki, a w domach słychać świąteczne piosenki. Drobne upominki można kupić na bożonarodzeniowych jarmarkach.  Najpopularniejszy znajduje się w Barcelonie, ze względu na wyjątkowe katalońskie zwyczaje.

szopki

Popularną tradycją jest przygotowanie szopki, w których poza figurkami Maryi, nowonarodzonego Jezusa i Józefa, nie może zabraknąć również trzech króli: Baltazara, Melchiora i Kacpra. Bywa to ciekawa, rodzinna inicjatywa, pozwalająca każdemu pokazać swoją kreatywność. Duże szopki pojawiają się również na głównych hiszpańskich rynkach oraz w mniejszych miasteczkach.

Kto się bacznie przyjrzy, może odnaleźć w nich typową postać znaną jako caganer, czyli przykucniętego gdzieś pod drzewkiem lub między zaroślami pastuszka, który oddalił się od ulicy „za potrzebą”. Tego typu postacie mają na celu przypomnienie, że nic co ludzkie nie jest obce, również w tak doniosłym dniu jak Boże Narodzenie. W figurki z opuszczonymi spodniami wcielają się co roku najbardziej znane postacie, głównie ze świata polityki i sztuki. Może znajdziemy, w której z nich monarchę czy Antoniego Gaudiego? Kto wie…

 

Loteria świąteczna – hazard podczas Bożego Narodzenia?

loteriiWażną datą związaną z obchodami świąt jest 22 grudnia. To właśnie tego dnia ma miejsce losowanie jednej z największych loterii na świecie. Lotería de Navidad odbywa się od 1812 roku! Hiszpanie zakupują wcześniej losy i w nadziei czkają na informacje czy dopisało im szczęście. W loterii można wygrać aż 4 miliony euro! Tuż po ogłoszeniu wyników przez dzieci ze szkoły San Ildefonso (wszystko można śledzić w telewizji) rozpoczynają się finalne przygotowania do Wigilii.

 

Wigilia – tradycyjne potrawy z mięsem?

Kolację wigilijną zazwyczaj organizuje najstarsza osoba z rodziny. Wieczorem, zaraz po pierwszej gwiazdce wszyscy zasiadają do obficie nastawionych stołów. W odróżnieniu od Polski, w Hiszpanii nie jest to kolacja zawierająca określoną liczbę dań. Nie przestrzega się również tego dnia postu. Jest wręcz przeciwnie, ponieważ większość z tradycyjnych potraw zawiera mięso. Kolację rozpoczyna się od rozmaitych przystawek, takich jak: pasztety czy wędliny. Kolejne danie to zupa, najpopularniejszą jest consomé, podobna troszkę do polskiego rosołu.

Na stole obowiązkowo musi znaleźć się pieczony indyk (pavo al. Horno) nadziewany różnymi dodatkami, na przykład pieczarkami, bekonem, a nawet owocami – śliwkami lub jabłkami. Popularną potrawą jest także pieczona jagnięcina z ziemniakami pokrojonymi w charakterystyczne długie paski (Cordero asado con patatas panadera). Na stole nie może zabraknąć też ryb i owoców morza.

Wreszcie nadchodzi czas na słodkości. Jest to moment lubiany głównie przez dzieci, które z niecierpliwością czekają na tradycyjne andaluzyjskie ciasta (mantecados, polvorones i hojaldrinas). Typowymi przysmakami są także nugaty, marcepan oraz kandyzowane owoce.

Po obfitej kolacji pobożni Hiszpanie udają się do kościoła na mszę zwaną Misa del Gallo. Chrześcijanie świętują narodziny Syna Bożego śpiewając słynne i tradycyjne kolędy wraz z akompaniamentem gitar, bębnów i tamburyn.

Późnym wieczorem nastaje czas na alkoholowe napoje. Popularna jest aranżówka, ale poza nią nie może zabraknąć białego i czerwonego wina oraz hiszpańskiego musującego szampana Cava.

25 grudnia – Boże Narodzenie w Hiszpanii bez Świętego Mikołaja?

Kolejny dzień również spędza się w rodzinnym gronie. Głównym zwyczajem jest bożonarodzeniowy obiad, po którym wszyscy uczestnicy składają sobie życzenia. Inaczej niż w Polsce, tego dnia dzieci otrzymują jedynie drobne prezenty, ale nie od Mikołaja. Kto je rozdaje? Prezenty przynoszą Trzej Królowie, chociaż na większe trzeba jeszcze poczekać…

28 grudnia – nie daj się nabrać

Na 25 grudnia obchody Bożego Narodzenia jeszcze się nie kończą. Kolejną podtrzymywaną tradycją jest święto el Día de los Santos Inocentes. To święto nieco się zmieniło i współcześnie obchodzone jest podobnie jak polskie Prima Aprilis. Ludzie płatają różne figle, świetnie się przy tym bawiąc. To dobra okazja żeby pośmiać się wspólnie z rodziną i znajomymi, chociaż nie tylko oni robią sobie żarty.

Nabieranie daje się we znaki również w mediach. Gazety publikują fałszywe informacje, a telewizyjne wiadomości pokazują niestworzone historie. Ciekaw co próbują nam wmówić w tym roku? Może to, że słodycze nie tuczą? – w to akurat chciałoby się uwierzyć, szczególnie w okresie świątecznym.

Sylwester – na pewno nie bez winogron i czerwonej bielizny!

12 szczęśliwych winogronPo kilkudniowym obżarstwie nadszedł czas na zabawę do białego rana. Wigilie spędza się głównie z rodziną, tak w Sylwestra Hiszpanie imprezują przeważnie w gronie przyjaciół. W całym kraju organizowane są liczne zabawy w restauracjach, hotelach czy na placach miejskich. Tuż przez północą wszyscy wychodzą przed domy, aby oglądać pokaz fajerwerków i przede wszystkim w ostatnie 12 sekund starego roku zjeść „12 szczęśliwych winogron” (12 uvas de la suerte) – ma to zapewnić powodzenie przez kolejne 12 miesięcy nowego roku. Tradycja pochodzi z czasów, kiedy pewien król Hiszpanii po bardzo obfitych żniwach, zdecydował dać każdemu Hiszpanowi kiść winogron na Sylwestra.

Inny z Sylwestrowych przesądów mówi, że jeśli założysz tej nocy czerwoną bieliznę może przynieść Ci ona szczęście w nowym roku. Trudno ocenić, czy rzeczywiście się to sprawdza, ale próbować zawsze można.

Impreza sylwestrowa trwa do białego rana, a kolejny dzień przeznaczony jest głównie na leniuchowanie i regenerację. Chociaż okres Bożego Narodzenia na tym dniu jeszcze się nie kończy!

5 stycznia – Trzej Królowie wreszcie w Hiszpanii

Nadszedł najbardziej wyczekiwany dzień przez najmłodszych. Przez całe popołudnia organizowane są liczne parady przechodzące ulicami miast. Głośna muzyka, artyści, ludzie przebrani w różnorakie stroje i oczywiście Trzej Królowie, którzy radośnie machają do wszystkich dzieci. Hiszpanie kochają takie przebieranki, wiwatujące tłumy i przytupywanie w rytm muzyki.

Dzieci i dorośli mogą tego dnia zajadać do woli pyszne wypieki Roscón de reyes – w stylu ciasta drożdżowego posypanego cukrem, przyozdobiony kandyzowanymi owocami i przełożony bitą śmietaną. W cieście ukryte są dwie niespodzianki: ziarno bobu i malutka figurka – komu trafi się bób, będzie musiał zapłacić za ciasto.

Po paradzie rodziny udają się do domów na wspólny obiad. Dzieci tego dnia są szczególnie grzeczne, ponieważ wiedzą, że niebawem otrzymają wymarzone prezenty.

6 stycznia – czas na świąteczne prezenty

Już z samego rana dzieci radośnie wstają z łóżek i biegną sprawdzić co otrzymały w prezencie. Co ciekawe, upominków nie rozdaje tu Święty Mikołaj, lecz Trzej Królowie. Głównym ulubieńcem najmłodszych jest Baltasar, który jest najszczodrzejszy ze wszystkich królów.

Jedynym minusem tego dnia jest to, że powoli trzeba wracać do codziennych obowiązków. 7 stycznia dzieci po długim odpoczynku wracają do szkoły, a rodzice do swoich prac.

Święta w Hiszpanii mają swój niepowtarzalny urok. Liczne tradycje przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a niektóre z nich naprawdę zaskakują Polaków.

Który zwyczaj wzbudził w Tobie największe zdziwienie?

 

 

źródło: jacilluc (cc Flickr), AytoRoquetasdeMar (cc Flickr), anieto2k (cc Flickr)

img

Villlamar

Powiązane posty

Ogień i święto św. Jana w Walencji – Hiszpania

W okolicach 24 czerwca mieszkańcy Alicante obchodzą jedno z najważniejszych świąt , jakimi są...

Kontynuuj czytanie
przez Villlamar

Święto Świętego Jerzego w Katalonii, legenda i świętowanie

Święto Sant Jordi, patrona Katalonii obchodzi się dnia 23 kwietnia, co prawda jest to dzień...

Kontynuuj czytanie
przez Villlamar

10 najpiękniejszych plaż w Hiszpanii

Z czego słynie Hiszpania? Lista odpowiedzi na to pytanie jest długa, ale na jednym z pierwszych...

Kontynuuj czytanie
przez Villlamar

Dołącz do dyskusji