Zadzwoń do nas: +48 660 16 29 19

10 miast, które warto zwiedzić w Hiszpanii

  • 4 lata temu
  • 1
co warto zwiedzić w Hiszpanii mapa

[kkstarratings]

Hiszpania zachwyca pięknem i różnorodnością krajobrazu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zaczynając od rozciągających się wzdłuż wybrzeży łańcuchów górskich, kończąc na wypalonych przez słońce okolicach Sewilli. Przepyszne jedzenie, ulice tętniące życiem i towarzyscy Hiszpanie sprawiają, że każdy choć raz powinien wybrać się na wycieczkę do Hiszpanii. Oto lista 10 ciekawych miejsc w Hiszpanii, które warto zobaczyć.

Zobacz na mapie:

co warto zwiedzić w Hiszpanii

1. Madryt

Niezwykłym miejscem w Hiszpanii jest Madryt leżący 600 m n.p.m. Zachwyca urokiem zabytkowych dzielnic, błękitnym niebem i wspaniałymi kolekcjami sztuki.

co-warto-wiedziwarto zwiedzić w madrytGłównym miejscem w Madrycie jest Puerta del Sol, czyli owalny plac, otoczony kremowymi XVIII-wiecznymi domkami. Nazywa się go hiszpańskim „kilometrem zero” – jest to punkt od którego mierzy się wszystkie odległości. W centrum placu znajduje się brązowy posąg niedźwiedzia zjadającego owoce z drzewa poziomkowego. To tutaj odbywają się spotkania towarzyskie, a w Sylwestra świętuje się nadejście nowego roku.

Warto udać się również do El Parque del Buen Retiro. W parku są liczne fontanny, posągi i piękne jezioro, po którym można popływać łódkami. Stara królewska fabryka porcelany nadaje parkowi charakter dworski.

W Madrycie znajdują się także znane muzea. Wśród nich jest Museo del Prado (otwarte w godz. 9-19, wstęp: bezpłatny). Posiada ono ogromną kolekcję: stała ekspozycja obejmuje pięć tysięcy dzieł. Drugie muzeum z wystawą malarstwa nowoczesnego to Centro de Arte Reina Sofia (otwarte pn. i śr.-sb. 10-21, nd. 10-14.30, wstęp: bezpłatny). Muzeum znajduje się w budynku dawnej siedziby głównego szpitala Madrytu. Natomiast Museo Thyssen-Bornemisza (wt.-nd. 10-19, wstęp: płatny) z wieloma dziełami sztuki istnieje tam od 1993 r.

[su_quote cite=”Na zakupy warto wybrać się do Calle de Almirante, gdzie można znaleźć ubrania w typowo hiszpańskim stylu. “]Rada:[/su_quote]

[su_gmap address=”Calle de Almirante Madryt”]

2. Sewilla

W Sewilli można poznać imponujące dziedzictwo kulturalne Andaluzji i dzięki radosnej atmosferze – bujne życie miasta. Jak mówi refren starej hiszpańskiej piosenki: Kto nie widział Sewilli, ten nigdy nie patrzył z zachwytem.

co warto zwiedzić w SewilliW Sewilli znajduje się dzielnica żydowska – Barrio de Santa Cruz. Ściany domów są tu pomalowane głównie na biało, a balkony przyozdobione kolorowymi kwiatami. Atmosferę potęgują grający na gitarze Cyganie, którzy chętnie odwiedzają tutejsze gospody, aby umilać czas miłośnikom flamenco.

[su_gmap address=”Barrio de Santa Cruz Sewilla“]

Sewilla słynie z obchodzącego hucznie Święta WiosnyFeria de Abril. Mieszkańcy miasta i turyści nakładają wtedy stroje flamenco, piją wino i bawią się do białego rana. W tym czasie można oglądać  walki byków oraz pokazy sztucznych ogni.

Warto zobaczyć też katedrę wybudowaną w 1402-1506 r. Ma ona pięć przestronnych naw i dużą główną kaplicę. Wewnątrz jest wiele relikwii i obrazów. Otaczające je ogrody i gaje pomarańczowe sprawiają wrażenie, że przebywa się w świątyni lata.

[su_quote cite=”W Sewilli jest bardzo dużo jednokierunkowych ulic. Należy uważać na samochody zaparkowane przy krawężnikach.”Rada:[/su_quote]

 

3. Walencja

Walencja to jeden z najżyźniejszych regionów Europy. Pola obfitują w słodką kukurydzę, ryż oraz owocowe drzewa cytrusowe i pomarańczowe. Miasto położone jest nad Morzem Śródziemnym, gdzie można oglądać piękne krajobrazy Hiszpanii.

co warto zwiedzić w SewilliWalencja słynie z ceramiki. Aby się o tym przekonać wystarczy udać się na stację kolejową. Jest ona udekorowana na zewnątrz pękami rzeźbionych pomarańczy, a w środku witrażami i różnokolorowymi mozaikami. Dzieła rzemieślnicze można podziwiać też w Museo Nacional de Cerámica. Wiele budynków Walencji ozdobionych jest azulejos, czyli kolorowymi kafelkami.

[su_gmap address=”Museo Nacional de Cerámica Walencja”]

Będąc w Walencji koniecznie trzeba skosztować tutejszych przysmaków. Polecamy udać się na Główny Targ (pn.-sb. 8.30-14.30). Jest to ogromny budynek o powierzchni ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych. Należy on do jednych z największych hal targowych w Europie.

Warte odwiedzenia jest też Ciudad de las Artes y las Ciencias, czyli Miasteczko Sztuki i Nauki, zwane też jako dzielnica „przyszłości”. Zaprojektowane zostało przez jednego z najbardziej znanych hiszpańskich architektów Santiago Calatrava. W środku można znaleźć: największe w Europie oceanarium, a także delfinarium, kino, restauracje i muzea.

Warto wiedzieć: W języku polskim słowem „Walencja” określa się zarówno region jak i miasto.

4. Barcelona

Jednym z najpiękniejszy miast nad morzem w Hiszpanii jest Barcelona, czyli stolica Katalonii. Jej najwyższym szczyt to Tibidabo, o wysokości 512 m n.p.m.

co warto zwiedzić w SewilliWiele imponujących budowli Barcelony zaprojektował Antoni Gaudí. Wśród nich znajduje się Sagrada Família. Budowę świątyni rozpoczęto w 1882 roku, a prace przy niej trwają po dzień dzisiejszy. 18 wieży o różnej wysokości symbolizują: 12 apostołów, 4 ewangelistów, a pozostałe dwie Jezusa Chrystusa oraz Maryję. Zarówno wnętrze jak i zewnętrzna część budowli robi niesamowite wrażenie, a jej obraz na długo zapada w pamięci. Co roku przybywa tu około trzech milionów odwiedzających. Budowla ma status Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Warto przejść się także La Ramblą, czyli ruchliwą kilometrową ulicą w centrum Barcelony. Rozciąga się od dzielnicy gotyckiej po pomnik Krzysztofa Kolumba. Wzdłuż ulicy rozstawione są stragany, na których można kupić ciekawe pamiątki. Poza nimi znajdują się tu także kawiarenki oraz występują uliczni artyści: mimicy, aktorzy czy tancerze.

Warto wiedzieć: W Barcelonie jest bardzo dużo kieszonkowców, szczególnie w centrum miasta. Należy dobrze pilnować swoich rzeczy, aby nie paść  ich ofiarą.

[su_gmap address=”La Rambla barcelona”]

5. Málaga

Malaga to miasto regionu Andaluzji położone nad Morzem Śródziemnym, u podnóża Gór Betyckich. Jest to jedno z najstarszych miast Europy.

co warto zwiedzić w malagaZnanym zabytkiem jest Katedra, której budowę rozpoczęto w 1528 r. Do dziś nie została ukończona. Jej olbrzymie wnętrze wynosi 117×72 m, o wysokości 48 m. Głównym, najcenniejszym elementem są stalle (drewniane lub kamienne ławki ustawione w prezbiterium) z 42 posągami świętych. Jest to dzieło wielu artystów.

Malaga ze względu na to, że ma jedno z ważniejszych hiszpańskich portów rybackich, słynie z darów morza – sardelek, ośmiornic i kalmarów. Lokalne potrawy pełne są owoców morza, świeżych warzyw i owoców. Znane na całym świecie jest również wino typu Malaga.

[su_quote cite=”W Maladze jest średnio 300 dni słonecznych i 50 dni deszczowych.”]Ciekawostka:[/su_quote]

[su_gmap address=”malaga”]

6. Saragossa

Saragossa to stolica regionu Aragonia, który jest znany z najwyższych szczytów Pirenejów.

W mieście znajduje się Bazylika Nuestra Señora del Pilar, czyli największa świątynia barokowa w Hiszpanii. Jest uznana za pierwszą na świecie świątynię maryjną, ponieważ zachowano w niej kolumnę, na której według tradycji Maryja objawiła się w apostołowi Jakubowi. Warto przejść się także siedmiołukowym mostem Puente de Piedra przebiegającym nad rzeką Ebro.

co warto zwiedzić w saragossa[su_note note_color=”#66caff” radius=”15″]Warto wiedzieć: Dzień patronki Aragonii obchodzony 12 października jest narodowym świętem i okazją do wzięcia udziału w procesji, w której niesione są wielkie kartonowe figury świętych.[/su_note]

7. Bilbao

Miasto, które warto zwiedzić w Hiszpanii to Bilbao. Jest to baskijska stolica. Kraj Basków zachwyca spokojem doliny rzek, górskimi szczytami, portami rybackimi i piaszczystymi plażami.

W 1300 roku była to mała wioska zamieszkała głównie przez rybaków i kowali. Z czasem zyskała prawa miejskie i bardzo się rozwinęła. Po mieście można poruszać się eleganckim nowym metrem projektu brytyjskiego architekta.

Mocną pozycję na kulturowej mapie kraju – Bilbao zapewniło Guggenheim (wt.–ndz. 10–20, wstęp: płatny). Przestrzeń ekspozycyjna muzeum obejmuje około 11 000 m².

Odwiedzając miasto w sierpniu warto przyjechać na Semana Grande, czyli tygodniowy festiwal. Związane z nim imprezy kulturalne są bardzo różnorodne, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Warto wiedzieć: Rezerwację do muzeum ze względu na duże zainteresowanie watro zrobić w wyprzedzeniem.

[su_gmap address=”museo Guggenheim bilbao” ]

8. Murcja

Ciekawym regionem Hiszpanii jest Murcja. To także miasto o tej samej nazwie, położone nad rzeką Segura. Jest to region pełen kontrastów. Znajdziemy tu: pejzaże pustynne, góry zbudowane z wapiennej skały czy spalone słońcem wzniesienia. Murcja słynie z sadów cytrusowych, upraw oliwek i plantacji migdałów. Jest to również bardzo atrakcyjny teren pod względem turystycznym, piękne piaszczyste plaże, 300 dni słonecznych w ciągu roku, wiele pól golfowych – to wszystko powoduje, że Murcję odwiedzają setki turystów.

Skarbem Murcji są także termy wulkaniczne. Temperatura w nich osiąga około 38 stopni.  Kąpiele termalne to bardzo dobry sposób na poprawę zdrowia oraz miłe spędzenie czasu z całą rodziną. Jest to także dobra kuracją dla osób z problemami reumatycznymi czy chorobami skóry i nerek.

W Murcji jest również wiele muzeów, katedr i kościołów. W dawnych zamkach i fortecach do dziś organizowane się festiwale kulturowe i muzyczne, a w restauracjach można skosztować pysznej regionalnej kuchni.

Ciekawostka: Bardzo ciekawym festiwalem jest obchodzony w maju Międzynarodowy Festiwal Trzech Kultur, który ma za zadanie odbudowanie wzajemnych relacji pomiędzy Chrześcijanami, Żydami i Muzułmanami.

 

9. Oviedo

Niezwykłe miejsce w Hiszpanii to Oviedo – historyczna i współczesna stolica Asturii. Leży ono na zielonej równinie, otoczonej polami kukurydzy, sadami jabłoni i małymi, zamożnymi miasteczkami.

Znaną budowlą jest katedra San Salvador. Powstała w latach 1388-1528 w stylu gotyku płomienistego. W środku kościoła znajduje się grobowiec króla Asturii Alfonsa II. Godny uwagi jest również klasztor San Vicente z pięknie zachowanym krużgankami. Mieści się tam Muzeum Archeologiczne eksponujące głównie miejscowe znaleziska.

O mieście wypowiadał się Woody Allen, mówiąc: „Oviedo to wyborne miasto, egzotyczne, piękne, czyste, przyjemne, spokojne, to miasto pieszych. Jest takie jakby nie należało do tego świata, jakby nie istniało. Oviedo jest jak bajka o dobrych wróżkach”

Warto wiedzieć: Miasto jest gwarnym ośrodkiem uniwersyteckim.

[su_gmap address=” San Salvador oviedo” ]

 

10. Grenada

Grenada to miasto w Andaluzji, w późnym średniowieczu centrum ostatniego państwa muzułmańskiego na Półwyspie Iberyjskim.

Do Grenady turyści przyjeżdżają głównie po to, aby poznać tajemnice przeszłości miasta. Główną atrakcją jest Alhambra, twierdza Nasrydów, która została wzniesiona w XIII wieku przez muzułmańskich władców.

Wart uwagi jest również Szlak Los Cahorros. Trasa w niższej partii Sierra Nevada jest najczęściej odwiedzana wiosną, gdy po drodze jest pełno kwitnących kwiatów. Trasa ma 9,5 km, a po drodze mija się zachwycające wiszące mosty. Najdłuższy z nich ma 63 m.

W wolnej chwili poleca się zajrzeć do arabskich łaźni, na przykład El Aljibe de San Miguel. Piękny budynek w andaluzyjskim stylu z patio udekorowanym ceramicznymi płytkami to idealne miejsce na relaks.  Można tam zjeść tapas oraz napić się lokalnych win.

Ciekawostka: Motto kraju brzmi: “Kraj, ludzie, światło”.

[su_gmap address=”El Aljibe de San Miguel Grenada”]

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać